لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۳

قلب می تواند انرژی مورد نياز «پيس ميکر» را توليد کند


بیمارانی که نياز به ثابت نگه داشتن ضربان قلب آنها وجود دارد، اغلب از پيس ميکر (دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب) که پالسهای الکتريکی ارائه می دهد، استفاده می کنند. اين دستگاه کوچک الکترونیکی، با عمل جراحی در زیر پوست قفسه سینه بيمار کار گذاشته می شود، و باتری آن هر پنج تا هفت سال يکبار بايد تعويض شود.

اما یک دستگاه آزمایشی با تبدیل ضربان قلب بيمار به انرژی می تواند به اندازه کافی الکتريسيته برای کار نامحدود پيس ميکر توليد کند. برداشت انرژی از قلب با استفاده از خاصیت پیزوالکتریک، يا به اصطلاح انرژی تولید شده توسط حرکت، مانند ارتعاشات ناشی از ضربان قلب، انجام می شود.

دکتر م. امین کرمی، که سرپرستی این مطالعه در دانشگاه میشیگان در شهر ان آربور را به عهده دارد، گفت: نمونه اولیه اين دستگاه، که اندازه آن حدود نصف باتریهای مورد استفاده کنونی است، بیش از ۱۰ برابر انرژی مورد نياز دستگاه های پيس ميکر مدرن را تولید می کند. وی افزود اين خاصیت پیزوالکتریکی همچنین ممکن است در دستگاه های ديگر قلبی نيز مورد استفاده قرار گيرد.

محققان امیدوارند با ادغام اين فن آوری در دستگاه های پيس ميکر، نیاز به جراحی های مکرر برای جایگزینی باتری از ميان برداشته شود.
XS
SM
MD
LG