لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۵

تاج "واژه سال" آکسفورد بر سر یک ایموجی


"واژه سال" آکسفورد، امسال کلمه نیست بلکه یک ایموجی است! یکی از همان صورتک های معروف زردرنگی که اگر شما هم رد و بدل کردن پیامک باشید، حتما با آن آشنا هستید: صورتک زردرنگی که از شدت خنده اشک به چشمش آمده است.

دیکشنری آکسفورد در بلاگ خود می نویسد امسال برای نخستین بار واژه سال یک تصویر است که بطور رسمی از آن ایموجی یا صورتک "گریان از خوشحالی" یاد می شود. این ایموجی رقیبان سرسختی داشت، اما به عنوان "واژه" ای که به بهترین نحو خصیصه، خلق و خو، و طرز فکر انسان را بیان می کند، گوی سبقت را از بقیه ربود.

ایموجی ها (شکلک ها و صورتک های معروف زرد رنگ با حالت ها و احساس های گوناگون) از اواخر دهه نود میلادی وجود داشته و استفاده شده اند، اما کاربرد آنها در سال ۲۰۱۵ به اوج رسید و خود کلمه "ایموجی" نیز فراگیر شد.

امسال دانشگاه آکسفورد در مشارکت با یک شرکت عمده تکنولوژی موبایل به نام "سویفت کی" بر میزان استفاده از ایموجی ها در سطح جهان مطالعه کرد و را برگزید.

سویفت کی می گوید میزان استفاده از در بریتانیا در سال جاری میلادی ۲۰ درصد و در آمریکا ۱۷ درصد بیشتر از بقیه ایموجی ها بود. خود کلمه "ایموجی" نیز از همین الگو پیروی کرده است. این کلمه با آن که از سال ۱۹۹۷ کشف شده، در سال ۲۰۱۵ نسبت به یک سال پیش سه برابر بیشتر مورد استفاده مردم قرار گرفته است.

تاریخچه ایموجی

ایموجی "تصویر دیجیتال کوچکی یا آیکونی است که برای بیان ایده یا احساس در مکالمات الکترونیک مورد استفاده قرار می گیرد." واژه ایموجی ریشه در زبان ژاپنی دارد که در آن حرف "ایی" بیانگر تصویر یا عکس است و "موجی" به معنای حرف یا کاراکتر است.

شباهت کلمه "ایموجی" با کلمه Emotion (در انگلیسی به معنای حس و حال) به جا افتادن و در یاد ماندن کلمه جدید کمک کرده است.

ایموجی ها دیگر مانند گذشته در قلمرو مکالمات پیامکی نوجوان ها نیستند، بلکه به عنوان راهی فراگیر بین تمام پیامک بازهای جهان برای بیان احساسات و گذر از مرزها و موانع زبانی تبدیل شده است.

حتی هیلاری کلینتون در یکی از پست های توییتری خود از ایموجی بهره گرفت و چهره های شاخص بین المللی و شناخته شده در کنار میلیون ها شهروند عادی جهان از این نحوه بیان احساس استفاده می کنند.

XS
SM
MD
LG