لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۹

کشف ژن کلیدی انگیزه و علاقه به تحرک جسمی و ورزش


کشف ژن کلیدی انگیزه و علاقه به تحرک جسمی و ورزش
کشف ژن کلیدی انگیزه و علاقه به تحرک جسمی و ورزش

پژوهشگران کانادایی ژنی را کشف کرده اند که ممکن است عامل اصلی انگیزه و انرژی افراد برای تحرک جسمی و ورزش کردن باشد.

دانشمندان دانشگاه مک مستر کانادا ژن کلیدی را کشف کرده اند که ممکن است علت سطح بالای انرژی و علاقه به ورزش در برخی افراد و نیز تفاوت آنان با افرادی را شرح دهد که بسیار کم تحرک هستند و به ورزش کردن علاقه ای نشان نمی دهند.

این محققان کانادایی روی موش هایی آزمایش می کردند که دو ژن را از ساختار ژنتیکی آن ها خارج کرده بودند. این ژن ها مسئول کنترل نوعی آنزیم بودند که به هنگام ورزش ترشح می شود.

در حالی که موش ها به دویدن علاقه دارند، موش هایی که این ژن ها را نداشتند به اندازه موش هایی که فاقد این ژن بودند، فعال نبودند.

همزمان با انتشار این گزارش تحقیقی، میکل جی دگروت، پژوهشگر دانشکده پزشکی و رئیس سازمان تحقیقاتی متابولیسیم و چاقی کانادا در بیانیه ای گفته است: «در حالی که موش سالم و عادی می تواند چندین کیلومتر بدود، اما موش های فاقد این ژن در ماهیچه هایشان فقط می توانند مسافت اندکی را طی کنند.»

وی افزوده است در این تحقیق موش هایی شرکت داشتند که کاملاً شبیه خواهران و برادران خود بودند اما لحظه ای مشاهده آن ها به ما ثابت می کرد که کدام یک از آن ها دارای این ژن های خاص بودند و کدام یک فاقد آن بودند.

پژوهشگران دریافتند که موش های بدون ژن «AMPK» سطوح پایین تر میتوکندری داشتند و ماهیچه هایشان به هنگام ورزش از توانایی کمتری برای جذب گلوکز برخوردار بودند. محققان گاه میتوکندری را نیروگاه های برق سلولی می نامند.

محققان با خارج کردن ژن «AMPK» از بدن موش دریافتند که این ژن نقش کلیدی در تنظیم میزان میتوکندری ایفا می کند.

با این وجود دانشمندان کانادایی اذعان کرده اند که احتمال دارد که یافته های این پژوهش نوین در مورد موش ها، در مورد انسان صدق نکند و نتایج مشابهی نداشته باشد.

این تحقیق در شماره اخیر نشریه «مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم» منتشر شده است.

XS
SM
MD
LG