لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۷

سازمان حقوق بشر ایران: دو زندانی تبعه افغانستان در زندان مرکزی کرج اعدام شدند


زندان مرکزی کرج. آرشیو
زندان مرکزی کرج. آرشیو

سازمان حقوق بشر ایران روز شنبه نهم دی، از اعدام دو زندانی تبعه افغانستان در زندان مرکزی کرج خبر داد.

این سازمان اشاره کرد که این اعدام‌ها صبح روز دوم دی اجرا شدند و افزود که هویت و اتهام دقیق این دو مرد زندانی تاکنون احراز نشده است.

یک منبع مطلع درمورد اعدام این دو زندانی به سازمان حقوق بشر ایران گفت که آنها «روز۳۰ آذر، همراه با اکبر نعمتی که پیشتر به اتهام قتل عمد به قصاص نفس محکوم شده بود، جهت اجرای حکم به انفرادی منتقل شده بودند.»

او افزود: «اکبر نعمتی با مهلتی ۱۵ روزه به بند خود بازگشت، اما دو زندانی اهل افغانستان روز شنبه اعدام شدند».

سازمان حقوق بشر ایران اشاره کرد که اعدام این دو زندانی تا ظهر روز شنبه از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده بود.

براساس گزارش سالانه این سازمان، در سال ۲۰۲۲ میلادی، دست‌کم ۵۸۲ تن در زندان‌های ایران اعدام شدند که رسانه‌های داخل ایران تنها ۷۱ مورد از آنها را اعلام کردند.

یکی از آخرین موارد اعدام‌ها در ایران، اعدام چهار تن در استان آذربایجان‌غربی در روز جمعه هشتم دی، بود که از سوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی به «محاربه و افساد فی‌الارض از طریق همکاری اطلاعاتی» با اسرائیل متهم شده بودند.

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه، هویت این چهار تن را «وفا هناره، آرام عمری، رحمان پرهازو و نسیم نمازی» اعلام کرده است.

در این ارتباط، ولکر ترک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، اعدام سه مرد و یک زن در ایران بدون دادرسی عادلانه در رابطه با اتهامات ادعایی «جاسوسی» را اسفناک خواند و خواستار «توقف فوری» اعدام‌های بیشتر و «پایان رسمی اجرای احکام اعدام» در ایران شد.

XS
SM
MD
LG