لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۲

خانواده های زندانيان سياسی در مقابل زندان اوين خواستار مرخصی نوروزی برای بستگان خود شدند


خانواده های زندانيان سياسی در مقابل زندان اوين خواستار مرخصی نوروزی برای بستگان خود شدند
خانواده های زندانيان سياسی در مقابل زندان اوين خواستار مرخصی نوروزی برای بستگان خود شدند

اعطای مرخصی نوروزی به آن دسته از زندانيان سياسی که در ماه های پس از انتخابات اخير رياست جمهوری اسلامی بازداشت و زندانی شده اند، در هاله ای از ابهام قرار دارد. در عين حال، گزارش ها حاکی از آن است که خانواده های زندانيان سياسی که به اميد آزادی مشروط زندانيان و يا اعطای مرخصی به آنان در مقابل زندان اوين تجمع می کنند، با برخورد نامناسب ماموران زندان روبرو می شوند.

کمپين بين المللی حقوق بشر در ايران در گزارشی که روز چهارشنبه منتشر شد از تجمع هر روزه خانواده زندانيان سياسی در مقابل زندان اوين خبر داده است. تجمعاتی که به گفته اين کمپين، با توهين و در مواردی ضرب وشتم خانواده های زندانيان سياسی توسط ماموران زندان همراه می شود.

گزارش می افزايد که اگرچه مقامات قضايی، خانواده زندانيان سياسی را برای توديع وثيقه و يا معرفی کفيل به دادسرای اوين فرا می خوانند، اما از ورود آنها به اين دادسرا جلوگيری می شود.

گفته می شود بيشتر کسانی که مقابل زندان اوين تجمع می کنند، خانواده بازداشت شدگان اعتراضات روزهای ۲۵ بهمن، اول و دهم اسفند هستند.

همزمان و به گزارش وب سايت کلمه، همسران دو تن از کشته شدگان سرشناس جنگ ايران و عراق، در نامه ای خطاب به دادستان انقلاب، از وی خواسته اند در آستانه فرا رسيدن سال نو، با ضمانت آنها، به زندانيان سياسی مرخصی اعطا کند. همسران ابراهيم همت و حميد باکری، به دادستان انقلاب يادآوری کرده اند که مجرمين خطرناک و سابقه دار و قاچاقچيان مواد مخدر از مرخصی نوروزی استفاده می کنند، و شايسته نيست زندانيان سياسی از اين حق محروم باشند.

در روزهای گذشته صادق لاريجانی، رييس قوه قضائيه، بخشنامه ای صادر کرد که بر اساس آن برخی از محکومين نمی توانند از مرخصی در آستانه عيد نوروز استفاده کنند. محکومين به اقدام عليه امنيت کشور، در زمره اين افراد هستند. اتهام شمار زيادی از بازداشت شدگان ناآرامی های پس از انتخابات، اقدام عليه امنيت کشور است.

XS
SM
MD
LG