لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۱

ابراز نگرانی اتحادیه اروپا و مجلس نمایندگان آمریکا به احتمال اعدام سکینه محمدی آشتیانی


ابراز نگرانی اتحادیه اروپا و مجلس نمایندگان آمریکا به احتمال اعدام سکینه محمدی آشتیانی
ابراز نگرانی اتحادیه اروپا و مجلس نمایندگان آمریکا به احتمال اعدام سکینه محمدی آشتیانی

کترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ایران خواست که حکم اعدام خانم آشتیانی را اجرا نکند

یک دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا نگرانی خود را در خصوص گزارش ها از تهران درباره اعدام قریب الوقوع سکینه محمدی آشتیانی، اعلام کرد.
خانم آشتیانی، ۴۳ ساله، پیشتر به اتهام زنا به سنگسار محکوم شده بود. اما پس از اعتراضات بین المللی، این حکم برداشته شد. اکنون گفته می شود جمهوری اسلامی، سکینه محمدی آشتیانی، مادر دو فرزند را با طناب دار اعدام خواهد کرد.
کترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ایران خواست که این حکم را اجرا نکند. گزارش شده است خانم آشتیانی ممکن است تا روز چهارشنبه اعدام شود.
سکینه محمدی آشتیانی علاوه بر اتهام زنای محصنه که آن را رد کرده است، به دست داشتن در قتل شوهرش متهم شده است. خانم آشتیانی ابتدا در مه ۲۰۰۶ به اتهام رابطه نامشروع با دو مرد به دنبال مرگ همسرش، محکوم شده بود.
کترین آشتون در بیانیه خود اعلام کرده است که او اعتقاد ندارد سکینه محمدی آشتیانی، از یک محاکمه عادلانه برخوردار بوده است. این مسوول اتحادیه اروپا، بر موضع این سازمان در مخالفت با حکم اعدام در تمامی اشکال آن تاکید کرد.
وکیل خانم آشتیانی می گوید اتهام قتل، ساختگی است.

در همین حال، کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز به اخبار مربوط به احتمال اعدام خانم آشتیانی واکنش نشان داد. ایلینا راس لتینن، نماینده جمهوری خواه، روز سه شنبه در واکنش به اخبار رسیده درباره خانم آشتیانی گفت:« من به شدت از گزارش هایی که رژیم ایران ممکن است خانم آشتیانی را تا فردا(چهارشنبه) اعدام کند نگران شده ام.»
وی اضافه کرد:« کشتن سکینه، یکی از تازه ترین نمونه های رفتار مطرود رژیم ایران و کارنامه حقوق بشری این کشور است.»
«اگریک دنیای بی تفاوت نتواند تهران را مسوول این گونه رفتارهای سوء بداند، آنان بدون شک به این اقدامات شدت خواهند بخشید. این وظیفه ماست که بایستیم و کاری کنیم که صدایمان شنیده شود و فشار لازم را بر تهران برای نجات جان سکینه را وارد آوریم.»

XS
SM
MD
LG