لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۵

اتحادیه اروپا خواستار«تحقیقات شفاف بین‌المللی» در مرگ ناوالنی شد


اتحادیه اروپا روز سه شنبه اول اسفند، با احضار نماینده روسیه در این اتحادیه، خواستار «تحقیقات مستقل و شفاف بین‌المللی» در مورد مرگ الکسی ناوالنی، منتقد سرسخت ولادیمیر پوتین شد.

میشائیل زیبرت، مدیرکل اداره شرق اروپا، روسیه و آسیای مرکزی در دستگاه دیپلماسی اروپا، در دیدار با کریل لوگینوف، نماینده دائم روسیه در اتحادیه اروپا، از او خواست که حکومت روسیه جسد الکسی ناوالنی را بدون تأخیر بیشتر در اختیار خانواده‌اش بگذارد.

به گفته این مقام مسئول اتحادیه اروپا، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور، و مقام‌های دیگر روسیه مسئول مرگ آقای ناوالنی هستند.

کرملین دست داشتن در قتل الکسی ناوالنی را رد کرده و گفته که اتهامات غرب غیرقابل قبول است.

کمیته تحقیقات روسیه می‌گوید که تحقیقات را در مورد مرگ الکسی ناوالنی آغاز کرده و کرملین نیز گفته است که در برابر خواسته‌های اتحادیه اروپا سر فرود نمی‌آورد.

در همین حال، دولت بلژیک نیز روز سه‌شنبه اعلام کرد که سفیر روسیه در بروکسل را به دلیل مرگ الکسی ناوالنی احضار کرده و خواستار تحقیقات مستقل شده است.

به ادعای سرویس زندان روسیه، الکسی ناوالنی ۴۷ ساله روز جمعه پس از پیاده روی در زندانی بالاتر از مدار قطبی که در آن دوره محکومیت را می‌گذراند، بیهوش شد و به طور ناگهانی درگذشت.

کشور‌های اتحادیه اروپا، روز دوشنبه ۳۰ بهمن، خواستار اعمال تحریم‌های جدید علیه مسکو به دلیل مرگ این رهبر زندانی مخالف پوتین شدند. همزمان اعمال سیزدهمین بسته تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه مسکو در آستانه دومین سالگرد تهاجم روسیه به اوکراین در دستور کار این نهاد است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه نشست وزاری خارجه این اتحادیه گفت: باید ضمن رصد کردن تحولات جنگ در اوکراین حمایت خود را از مخالفان کرملین اعلام کنیم.

او افزود: «حدود دو سال است که پوتین این جنگ را علیه اوکراین به راه انداخته و به نظر نمی‌رسد که بخواهد به این جنگ پایان دهد. بنابراین، باید در هر دو جبهه سیاسی و نظامی به حمایت خود از اوکراین و مردم روسیه که خواهان زندگی در آزادی هستند و به ناوالنی ادای احترام می کنند، ادامه دهیم.»

یولیا ناوالنایا، بیوه الکسی ناوالنی، نیز روز دوشنبه با وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل دیدار کرد.

او قبل از این دیدار در یک پیام ویدیویی ۹ دقیقه‌ای گفت که به مبارزه شوهر جان باخته‌اش برای «روسیه آزاد» ادامه خواهد داد و از مخالفان خواست تا با خشم بیشتری از همیشه به نبرد با ولادیمیر پوتین متعهد بمانند.

XS
SM
MD
LG