لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۳

تلاش رهبران اروپایی برای حل اختلافات بر سر پذیرش مهاجران


رهبران اروپایی حاضر در نشست بروکسل برای بحث درباره پذیرش مهاجران
رهبران اروپایی حاضر در نشست بروکسل برای بحث درباره پذیرش مهاجران

رهبران آلمان، فرانسه و شمار دیگری از کشورهای اتحادیه اروپا، در جلسه‌ای اضطراری در بروکسل درباره اختلاف نظرهایشان بر سر مسئله مهاجرت گفتگو و تبادل نظر کردند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، که در کشورش با بحران سیاسی داخلی بر سر موضوع مهاجرت مواجه است، در جلسه یکشنبه ۳ تیر خواست که رهبران اتحادیه اروپا برخوردی همگون برای مدیریت سیل مهاجران و پناهجویان به اروپا، اتخاذ کنند.

اما امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، گفت که کشورش نیاز به درس از سوی هیچ کشوری در باره موضوع مهاجرت ندارد.

او گفت: «درباره این موضوع فرانسه از هیچ کسی درس نمی گیرد. ما دومین کشور بزرگ میزبان پناهجویان بودیم. با این روحیه است که می خواهم با دیگر همکارانی که مایلند با قبول مسئولیت گام بردارند، راه حلی را پیشنهاد کنیم که به تاریخمان و حقوقمان احترام می‌گذارد و اجازه می‌دهد به پیش برویم.»

اختلاف اصلی بر سر این است که کدام کشور باید برای ورود مهاجران مسئولیت داشته باشد و تا چه زمانی ملزم به ارائه خدمات به مهاجران باشد و چگونه می‌توان به کشورهای عضو اتحادیه مانند ایتالیا و یونان، که نقطه ورودی اصلی برخی مهاجران و پناهجویان هستند، کمک کرد.

آقای ماکرون روز شنبه با نخست وزیر اسپانیا در پاریس ملاقات کرد. رهبران دو کشور بر لزوم افزایش شمار بازداشتگاه‌ها برای نگهداری مهاجران و پناهچویان تاکید کردند.

اسپانیا پیشتر گفته بود، کشتی خیریه آکواریوس حامل پناهچویان را که ایتالیا از لنگر گرفتن آن در مالت جلوگیری کرده بود، در بندر خود می‌پذیرد.

دولت جدید ایتالیا می‌گوید که کشورهای دیگر اتحادیه اروپا باید بار بیشتری را برای پذیرش مهاجران از شمال آفریقا به دوش بگیرند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG