لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۲

اتحادیه اروپا درباره «گام پنجم» نقض برجام از سوی ایران نشست اضطراری برگزار می‌کند


یک روز بعد از آن که ایران از کاهش تعهدات خود در قالب توافق هسته‌ای خبر داد، رویترز اعلام کرد وزیران خارجه اتحادیه اروپا قرار است روز جمعه ۲۰ دی‌ماه، یک نشست اضطراری در این باره برگزار کنند.

خبرگزاری رویترز، روز دوشنبه ۱۶ دی ماه گزارش داد که وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا روز جمعه یک نشست اضطراری در بروکسل برگزار می کنند تا «در مورد راه های نجات توافق هسته‌ای» از طریق «مکانیسم ماشه» در صورت لزوم گفتگو کنند. سازوکار موسوم به «مکانیسم ماشه» سازوکاری است که می تواند منجر به «بازگشت تحریم‌ها» در چارچوب قطعنامه های قبلی شورای امنیت شود.

پیش از این تلویزیون ایران روز یکشنبه ۱۵ دی ماه، بیانیه دولت را اعلام کرد و گزارش داد که تهران محدودیت‌های مرتبط با غنی‌سازی، ذخایر اورانیوم غنی‌شده، و فعالیت‌های تحقیق و توسعه را کنار می‌گذارد.

روزنامه نیویورک تایمز نیز در گزارشی در همین زمینه نوشت که در بیانیه دولت ایران آمده است که جمهوری اسلامی ایران به آخرین محدودیت‌های توافق هسته‌ای، یعنی به محدودیت‌های مربوط به شمار سانتریفیوژها، پایان می‌دهد. از این رو برنامه هسته‌ای ایران دیگر هیچ محدودیتی در تولید، از جمله ظرفیت غنی‌سازی و درصد و میزان اورانیوم غنی شده و تحقیق و توسعه، نخواهد داشت.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از اعلام تصمیم ایران برای نقض محدودیت‌های توافق هسته‌ای اعلام کرد آژانس به تمامی بازرسی‌های خود ادامه داده و هرگونه فعالیتی را به اطلاع اعضا می‌رساند.

همچنین رهبران آلمان، فرانسه، و بریتانیا با انتشار یک بیانیه مشترک خواستار رعایت مفاد گنجانده شده در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با قدرت‌های جهانی از سوی ایران شدند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG