لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۹

رونق بازار آزاد خرید در منطقه آزاد تجاری ارس


از سال گذشته تاکنون صدها خودرو پرطرفدار اروپایی و آمریکایی وارد تبریز می شود. این خودروها آخرین مدل های اتومبیل های آمریکایی و اروپایی هستند که از بازار آزادی نزدیک به ارمنستان وارد تبریز می شوند و نشانی از آن هستند که حتی تحریم های شدید هم نمی تواند مانع از رسیدن کالاهای لوکس به داخل ایران شود.

این رویداد گواه آن است که اگر از شدت تحریم ها علیه ایران کاسته شود، برای سرمایه داران و بازرگانان غربی و ایرانی بازار پررونقی در ایران فراهم خواهد بود.

منطقه آزاد تجاری ارس که ۸ سال پیش در شمال غربی ایران ایجاد شد، از سال گذشته واردات خودرو را مجاز کرده است و اکنون شرایط معاملات اتومبیل به گونه ای است که در صورت کاسته شدن از شدت تحریم های ایران، آمادگی فراوانی برای به راه افتادن بازار معاملات اتومبیل های آمریکایی و اروپایی در ایران می تواند ایجاد شود و این ظرفیت و اشتیاق از سوی خریدداران در بازار موجود است.

منطقه آزاد تجاری ارس این امکان را فراهم کرده که اتومبیل های آخرین مدل آمریکایی یا اروپایی بدون پرداخت مالیات بتوانند از طریق کشورهای ثالث وارد ایران شوند.

تنها در نیمه نخست سال ۲۰۱۲ بیش از ‍۱۵۰۰ خودرو غربی که عمده آنها آمریکایی بوده اند، در این منطقه آزاد تجاری فروخته شده که جی ام سی، کادیلاک، شورلت، فورد و دژ در میان آنها بوده اند.فروشندگان اتومبیل جدا از خوردوهای آمریکایی که با قیمت بالا عرضه می شوند، خوردوهای مشهور و محبوب اروپایی را هم می فروشند و این روزها آئودی ۷ گران قیمت ترین آنهاست که به بهای ۷۴۰۰۰ دلار برای فروش عرضه می شود.

در پی خرید این دست خودروها، خریدارانشان اجازه دارند تا دو ماه در داخل کشور با پلاک موقت آنها را برانند.

یک منبع آگاه که نخواسته نامش فاش شود، به خبرنگار رویترز گفته است که ایران تنها محل مناسبی برای فروش و استفاده این دست خودروها نیست، بلکه دولت در صدد راه انداختن خط تولید یا مونتاژ این اتومبیل ها هم هست. طی سال های اخیر، ژاپن، کره و فرانسه در این عرصه در ایران پیشتاز بوده اند.

منابع آگاه در بازار ارس می گویند برخی اتومبیل ها از امارات متحده عربی یا از بندر لنگه یا بندر عباس در جنوب ایران وارد می شوند و با کامیون دو هزار کیلومتر راه می پیمایند تا به منطقه آزاد تجاری ارس برسند.

ضمن آن که کارخانجات آمریکایی هرگونه همکاری حال حاضر با ایران را قویا تکذیب کرده اند، انتظار می رود که با کاهش از شدت تحریم ها اوضاع تغییر یابد.

بسیاری از مردم و معامله گران اتومبیل در ایران مشتاقانه منتظر ایجاد تحولی زودهنگام و بهبود روابط ایران با غرب هستند که به نوبه خود برای تجارت آنها نیز مفید خواهد بود.
XS
SM
MD
LG