لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۲

سرمای شدید اروپا را فلج کرده است


در اروپا، شمار مرگهای ناشی از سرمای شدید، بادهای توفنده و برف سنگین، بالا می رود.

گزارش های روز سه شنبه از مرگ شش نفر دیگر در لهستان حکایت می کنند، در حالی که مقامات در سراسر اروپای مرکزی و شرقی می گویند با ادامه ریزش برف راههای انتقال تدارکات به صدها روستا و هزاران نفر قطع شده، یخ نیز با پوشاندن رودخانه ها و بستن بنادر اصلی مشکل آفرین بوده است.

مقامات صربستان روز سه شنبه گفتند درصدد هستند تا کارشناسان مواد منفجره را برای درهم شکستن توده های یخ که بخشهایی از رودخانه های دانوب و ایبار را بسته است، اعزام کنند زیرا بیم آن می رود که یخ موجب جاری شدن سیل شود.

سرمای فوق العاده باعث مرگ تقریباً ۴۰۰ نفر در اروپا شده است. در اوکراین دمای هوا به ۳۰ درجه سانتیگراد زیر صفر رسید و موجب مرگ دست کم ۱۲۲ نفر شد. بسیاری از قربانیان از بی خانمان بودند.

حتی چشم انداز گرم شدن هوا مقامات را نگران کرده است. بلغارستان روز سه شنبه پس از آن که برف مذاب سدی را در نزدیکی یک روستا شکست و هشت تن را کشت، عزای عمومی اعلام کرد.

مقامات و شاهدان می گویند یک دیوار آب بر خیابان اصلی فرود آمد و خانه ها و اتومبیلها را با خود برد.

کمیسر اروپا برای پاسخ به بحران پس از دیدار از ویرانیها گفت از آن بیم دارد که وضع بدتر شود.

در این میان، کمبود گاز طبیعی مشکلات را بیشتر کرده است. شرکت گازپروم روسیه سرما را مسئول افزایش میزان تقاضا دانست و گفت قادر نبوده است کمبود گاز در دست کم هشت کشور اروپایی، از جمله ایتالیا و لهستان را جبران کند. مقامات روسیه و گاز پروم روز سه شنبه گفتند جریان گاز به سطح عادی بازگشته است.

XS
SM
MD
LG