لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۰

اعتصابات عليه برنامه صرفه جويی دولت های اروپا گسترش می يابد


در فرانسه، اعتصابات عليه برنامه صرفه جويی دولت فرانسه خدمات دولتی و رفت و آمد وسايل نقليه عمومی را در آن کشور، مختل ساخت.

اتحاديه کارگری فدراسيون دموکراتيک کار فرانسه روز سه شنبه در اعتراض به لايحه غيرمحبوب دولت نيکولا سارکوزی که قصد دارد سن بازنشستگی را افزايش دهد، دست به اعتصاب گسترده ای زد.

نتايج بدست آمده از آخرين نظرسنجی ها نشان ميدهد که از هر ۴ شهروند فرانسوی سه نفر از آنها مخالف طرح افزايش سن بازنشستگی هستند. نتايج نظرسنجيها همچنين نشان ميدهد که ۶۵ درصد مردم فرانسه معتقدند که مخالفت آنها تأثير چندانی در تصميم دولت نخواهد داشت.

اعتصاب روز سه شنبه در اعتراض به بالابردن سن بازنشستگی از ۶۰ به ۶۲ سال و برای گرفتن بازنشستگی کامل از ۶۵ به ۶۷ سال صورت گرفته است. اين اعتصاب خدمات دولتی از جمله کار مدارس، اداره پست، مطبوعات، و رفت و آمد ميليونها نفر از مسافران را بکلی مختل ساخت.

معلمان فرانسه نيز بعنوان اعتراض به سياستهای آموزشی دولت به اعتصاب پيوستند.

وزير آموزش و پرورش فرانسه می گويد که يک سوم معلمان مدارس ابتدايی بر سر کار خود حاضر نشدند.

رييس اتحاديه کارگری فدراسيون دموکراتيک کار ميگويد که اعتصاب روز سه شنبه صرفاً آغاز اعتراضات است. او گفت که اتحاديه در نظر دارد بزودی در ۲۰۰ ناحيه کشور دست به يک تظاهرات سراسری دو ميليونی بزند.

اعتصاب اخير همزمان با شروع بحث در مورد اصلاح سيستم شکننده بازنشستگی در پارلمان فرانسه بود. انتظار می رود سيستم بازنشستگی فعلی، پس از سال ۲۰۱۸ نتواند به تعهدات خود عمل کند که اين امر آقای سارکوزی را همانند ساير رهبران اروپايی در موقعيت بسيار دشواری قرار داده است. بطوريکه درصد مجبوبيت وی در بين مردم فرانسه به ۳۰ درصد کاهش داده است.

دولت فرانسه گفته است که در لايحه افزايش سن بازنشستگی تجديد نظر نخواهد کرد.

در همين حال به دنبال تظاهرات اوايل سال جاری ميلادی در يونان، اسپانيا و ايتاليا روز سه شنبه در بريتانيا نيز کارگران به عنوان اعتراض به برنامه صرف جويی دولت دست به اعتصاب زدند.

اعتصاب کارگران مترو لندن از دوشنبه شب، آغاز شد و تا شامگاه روز سه شنبه ادامه يافت. اعتصاب، رفت و آمد بيش از ميليونها نفر از شهروندان و توريستهای لندن را مختل ساخت و بسياری از مدارس را به حالت تعطيل، درآورد.

اتحاديه «آر اِم تی» بريتانيا علت اعتصاب را اعتراض به اخراج ۸۰۰ نفر از کارگران مترو خوانده است و ميگويد کاهش کارکنان مترو ايمنی سه ميليون مسافر مترو در روز را به خطر، خواهد انداخت. کارگران اخراجی اکثراً بليط فروشان ايستگاه مترو لندن هستند.

بوريس جانسون، شهردار لندن تغيير سيستم سنتی بليط فروشی ايستگاهای مترو را بسيار منطقی خواند. اتاق بازرگانی لندن برآورد کرده است که بسته شدن متروی لندن روزانه ۵۰ ميليون پوند به اقتصاد اين کشور، صدمه وارد ميآورد.

XS
SM
MD
LG