لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۹

وضعيت بازارهای مالی اروپا در آغاز سال نو


وضعيت بازارهای مالی اروپا در آغاز سال نو
وضعيت بازارهای مالی اروپا در آغاز سال نو

بازارهای عمده مالی اروپا طی سال گذشته با افت دو رقمی شاخص ها روبرو بوده اند. بازگشايی بازارها پس ازتعطيلات سال نو با نگرانی همراه بود اما شاخص ها در روز نخست افزايش نشان دادند.

مجموعا گزارشها از وضع زندگی مردم حاکيست بخش بزرگی از مردم کشورهايی که با کاهش خدمات عمومی روبرو شده اند همچنان به صرفه جويی در هزينه ها رو می آورند.

بازارهای عمده مالی اروپا سال دشواری را پشت سرگذاشتند. ادامه بحران مالی اروپا در سال گذشته کاهش های عمده ای در شاخص سهام بازارهای مالی را در پی داشت. از جمله داکس آلمان سال گذشته نزديک به ۱۵ درصد کاهش داشت، بازار سهام فرانسه نيز سال گذشته را با يک کاهش ۱۷ درصدی در سنجش با سال ٢٠۱٠ پشت سرگذاشت.

يونان، اسپانيا، ايتاليا سال گذشته با بزرگترين بحران های مالی روبرو بودند. قطع خدمات دولتی و در پيش گرفتن سياست های رياضت کشانه برای کاهش ميزان بدهی ها، ناخشنودی طبقه متوسط اين کشورها را در پی داشته است.

يک دستفروش ميوه و سبزی ايتاليايی می گويد: مشتريان خريدهايشان را کم کرده اند اگر قبلا ۴ کيلو سيب زمينی می خريدند حالا ۳ کيلو می خرند.

يک کارگر بازار ماهی می گويد: اگر اين روزها بخواهيد پول خرج کنيد تنها بايد برای غذا پول بدهيد. بچه های من کفش مارک دار نمی خواهند اما نياز به کفش دارند.

در همين حال بازارهای اروپايی در بازگشايی خود در سال نو ميلادی از يک افزايش نسبی در شاخص ها برخوردار بود. شاخص داکس واحد سهام آلمان از افزايش يک و نيم درصدی برخوردار بود و شاخص، سی ای سی۴٠، فرانسه نيز بيش از نيم درصد افزايش نشان می داد.

ايتاليا سومين اقتصاد ناحيه يورو، همانند يونان و اسپانيا، اين روزها گرفتار تجربه کاهش خدمات در دوران رياضت اقتصادی است.

روبرت هالور، کارشناس مالی بادر بانک فرانکفورت، می گويد: برای بازارهای مالی اروپايی مهم است که بانک مرکزی اروپا بتواند بازارهای ملتهب را آرام کند. ما نگران بروز دوباره مشکلات مالی سال گذشته هستيم. من فکر می کنم کشورهايی مثل ايتاليا و اسپانيا نيازمند زمان و کسب تجربه از دوران رياضت کشانه کنونی هستند.

در همين حال رئيس بانک مرکزی آلمان تأکيد کرد که دولت نبايد در کاستن از بدهی کشور ترديد کند. ينس وايدمن، رئيس بانک مرکزی آلمان، ضمن انتقاد از تأخير اخير دولت در کاستن از کسری بودجه گفت هدف اصلی دولت بايد تعادل فوری بودجه کشور باشد. بانک مرکزی آلمان پيش بينی کرده است که بدهی کشور از ۴ و سه دهم درصد ارزش حجم توليد ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۰ به يک و سه دهم درصد در سال ٢٠۱۱ کاهش داشته و تا سال ۲۰۱۳ ميلادی کمتر از يک درصد خواهد شد. بانک مرکزی آلمان ماه گذشته رشد اقتصادی اين کشور را برای سال گذشته سه درصد، برای سال جاری ۶ دهم درصد، و برای سال آينده يک و هشت دهم درصد پيش بينی کرده است.

در چنين اوضاعی، اسپانيا اعلام کرد اين کشور نمی تواند به اهداف تعيين شده برای کاهش بدهی های خود دست يابد و اتحاديه اروپا هنوز نمی داند در سال نو ميلادی آيا خواهد توانست بر مشکلات بدهی های کشورهای عضو چيره شود.

کارشناسان پيش بينی کرده اند بحران مالی نسبتا آرام سه ماهه آخر سال گذشته، در سه ماهه اول سال جاری نيز ادامه يابد.

XS
SM
MD
LG