لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۰

گزارش واشنگتن فری بیکن: دولت ترامپ کشورهای اروپایی طرف تجارت با ایران را مجازات می‌کند


واشنگتن فری بیکن در گزارشی نوشت: مقام های ارشد دولت و منابعی در کنگره می گویند که دولت ترامپ در چارچوب کارزار «فشار حداکثری» علیه تهران به منظور انزوای رژیم تندرو و متحدانش تمام منافع تجاری ایران در اروپا و دیگر نقاط را قطع خواهد کرد.

رهبران ایران و بعضی از شرکایشان در اروپا برای دور زدن تحریم های آمریکا که از سیزدهم آبان از سر گرفته شده، تقلا می کنند.

به گفته مقام های ارشد دولت ترامپ، این سیاست مماشات دوام نخواهد آورد و تلاش ها برای کاستن از درآمدهای نفتی جمهوری اسلامی ادامه خواهد یافت. معافیت هایی که دولت ترامپ برای بعضی خریداران نفت ایران قائل شد، صدای بسیاری را در کنگره درآورده بود.

کشورهای اروپایی اواخر این هفته راه هایی را برای دور زدن تحریم های آمریکا و باز نگاه داشتن خطوط تجارت با ایران می سنجند. دولت ترامپ گفته است با این تلاش ها به لحاظ دیپلماتیک مخالفت خواهد کرد.

دولت ترامپ در حالی که متحدان اروپایی سعی می کنند برای مماشات با ایران آمریکا را دور بزنند، دست روی دست نخواهد گذاشت: «سرمایه گذاران در پی فرصت های تجاری هستند که دارای ثبات، شفافیت و پاسخگویی است. ایران تا هر کدام از این معیارها فاصله زیادی دارد. رژیم در تهران به دفعات از تصویب ابتدایی ترین استانداردهای مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم سر باز زده است و به تامین جنگ های نیابتی ویرانگر و بر هم زننده ثبات ادامه می دهد.»

با این وجود باز هم اروپایی ها در پی راهی برای ادامه تجارت های پر سود در تهران هستند.

مقام ارشد دولت آمریکا می گوید: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تقریبا در هر بخش از اقتصاد ایران سرمایه گذاری سنگینی کرده است، از این رو شرکت های اروپایی هرگز واقعا نمی دانند که آیا در حال بازرگانی هستند یا حمایت از تروریسم یا آزمایش غیرقانونی موشکی. این فضایی مناسب برای فعالیت هیچ شرکتی نیست. اگر این خطرات برای بازداشتن سرمایه گذاران کافی نیست، تهدید تحریم های آمریکا به یقین باید کافی باشد.»

این شدت عمل در برخورد با ایران با استقبال قانونگذاران در کنگره آمریکا روبرو شده است.

یکی از اعضای ارشد جمهوریخواه در کنگره معتقد است: «بیشتر شرکت های اروپایی از پیش می دانند نباید در ایران سرمایه گذاری کنند. این نتیجه تلاش های خستگی ناپذیر فرستاده های ما در آن کشورها است. اما ظاهرا همه شرکت ها یا دولت ها، با وجود پرتاب موشک های بالستیک و تلاش رژیم برای کشتن مخالفینش در خاک اروپا، این پیام را جدی نگرفته اند. از این رو اعضای هر دو حزب در کنگره در جلساتی در حال بررسی نگرانی های مشترک مانند حقوق بشر هستند تا برای همه روشن شود هر کسی که رفتار هولناک ایران را تسهیل کند، هدف تحریم قرار خواهد گرفت.»

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG