لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۸

همه حملات مرگبار غرب اروپا در دو سال گذشته


حمله به دفتر نشریه فکاهی شارلی ابدو شعار «من شارلی هستم» را بین مردم و در رسانه های اجتماعی پرطرفدار کرد
حمله به دفتر نشریه فکاهی شارلی ابدو شعار «من شارلی هستم» را بین مردم و در رسانه های اجتماعی پرطرفدار کرد

غرب اروپا در دو سال گذشته صحنه چندین حمله مرگبار بوده است. آنچه به دنبال می آید فهرستی از این حملات است که توسط خبرگزاری رویترز تهیه شده است:

۱۹ دسامبر ۲۰۱۶: کامیونی به داخل جمعیت در یک بازار کریسمس برلین رانده شد، ۱۲ نفر کشته و ۴۸ نفر مجروح شدند.

۲۶ ژوئیه ۲۰۱۶: دو مهاجم در کلیسایی در شمال فرانسه کشیش را با چاقو کشته و دو گروگان را به شدت مجروح کردند. مسئولان فرانسه می گویند مهاجمان با داعش بیعت کرده بودند.

بیماری در بیمارستانی در برلین به پزشک و سپس به خودش شلیک کرد. پلیس گفت این حمله ارتباطی به تروریسم نداشت.

۲۴ ژوئیه ۲۰۱۶: یک پناهجوی سوری پس از کشتن زنی باردار و مجروح کردن دو نفر دیگر با ساطور در جنوب غرب آلمان بازداشت شد. پلیس گفت این حمله ارتباطی به تروریسم نداشت.

مردی سوری خود را در مقابل محل فستیوال موسقی در جنوب آلمان منفجر کرد و ۱۵ نفر را مجروح ساخت. داعش مسئولیت حمله را برعهده گرفت.

۲۲ ژوئیه ۲۰۱۶: جوان ۱۸ ساله آلمانی –ایرانی ۹ نفر را در مونیخ به ضرب گلوله کشت. گفته می شود او به کشتار جمعی گرایش داشت.

۱۸ ژوئیه ۲۰۱۶: پناهجوی افغان ۱۷ ساله با تبر و چاقو به مسافران قطاری در جنوب آلمان حمله کرد و چهار نفر را مجروح کرد و به ضرب گلوله پلیس کشته شد. داعش مسئولیت را برعهده گرفت.

۱۴ ژوئیه ۲۰۱۶: مرد مسلح کامیونی را به داخل جمعیتی که به مناسبت جشن ملی باستیل در میدانی در شهر فرانسوی نیس جمع شده بودند راند و ۸۶ نفر را کشت و ده ها نفر را مجروح کرد. داعش مسئولیت را برعهده گرفت.

۱۶ ژوئن ۲۰۱۶: مرد فرانسوی مراکشی تبار فرمانده پلیس را با ضربات چاقو در مقابل خانه اش کشت و سپس همسر او را کشت. مهاجم به پلیس گفت که به دعوت داعش جواب داده است.

۲۲ مارس ۲۰۱۶: سه بمبگذار انتحاری داعش که همگی شهروند بلژیک بودند، در فرودگاه و یک ایستگاه بروکسل بمب خود را منفجر کردند و ۳۲ نفر را به کشتن دادند.

۱۳ نوامبر ۲۰۱۵: پاریس صحنه یک رشته حملات هماهنگ بود که در مجموع ۱۳۰ نفر را به کشتن داد و ۳۶۸ نفر را مجروح کرد. داعش مسئولیت حملات را برعهده گرفت. دو نفر از مهاجمان تابعیت بلژیک داشتند و سه نفر فرانسوی بودند.

۷ و ۹ ژانویه ۲۰۱۵: دو شبه نظامی اسلامگرا در هفتم ژانویه به جلسه سردبیری نشریه شارلی ابدو در پاریس ریختند و آنجا را به گلوله بستند و ۱۷ نفر را کشتند. یک مهاجم دیگر مامور پلیس زن را در نهم ژانویه کشت و دیگران را به گروگان گرفت و قبل از آن که توسط پلیس از پادرآید، چهار نفر از آنان را کشت.

۲۴ مه ۲۰۱۴: چهار نفر در تیراندازی در موزه یهودیان در مرکز بروکسل کشته شدند. مهاجم ۲۹ ساله مهدی نموشه نام داشت و دارای تابعیت فرانسه بود. او سپس در مارسی بازداشت شد و به بلژیک مسترد شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG