لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۶

ماموریت فضایی مشترک اروپا و ژاپن برای سفر به عطارد، نزدیک ترین سیاره به خورشید


آخرین مراحل آماده سازی ماموریت مشترک اروپا و ژپن برای پرتاب فضاپیما به عطارد، نزدیکترین سیاره به خورشید روز جمعه انجام شد و این عملیات در صورتی که همه چیز خوب پیش برود، آغاز خواهد شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، فضاپیمای بدون سرنشین «بپی‌کلمبو» قرار است نیمه شب جمعه از فرانسه توسط راکت «آریان۵» پرتاب شود و سفر هفت ساله خود را به سمت مرکز منظومه خورشیدی آغاز کند.

آژانس‌های فضایی اروپایی و ژاپن هر کدام یک سامانه تحقیقاتی را برای انجام این پروژه طراحی و ساخته‌اند که به یکدیگر متصل شده و همچون یک فضاپیمای «دوقلو» به اکتشاف خواهد پرداخت.

مسئولان و کارشناسان این پروژه مشترک امیدوارند اطلاعاتی که دوقلوها به طور موازی به زمین ارسال خواهند کرد به آنها کمک کند تا پاسخ‌های مناسبی را برای پرسش‌های خود درباره عطارد بیابند.

آژانس فضایی اروپایی، این پروژه ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورویی (یک و نیم میلیارد دلاری) را «چالش برانگیزترین» ماموریت فضایی تاریخ خود توصیف کرده است.

دمای فوق العاده بالا، نیروی جاذبه قدرتمند خورشید، و تشعشعات شدید خورشیدی که در مدار عطارد (مرکوری) وجود دارد، چالش‌های عمده این فضاپیما خواهد بود، که گویی به سمت «جهنم» می‌رود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG