لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۶

مجارستان: بحران پناهجویان مشکل اروپا نیست مشکل آلمان است


مجارستان: بحران پناهجویان مشکل اروپا نیست مشکل آلمان است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:32 0:00

مجارستان روز پنجشنبه ایستگاه قطار بوداپست را به روی پناهجویان و مهاجران گشود، اما گفت قطاری به طرف غرب اروپا حرکت نخواهد کرد.

پس از گذشت دو روز وقفه، ایستگاه قطار بوداپست به روی پناهجویان عمدتا سوری که تلاش می‌کنند خود را به غرب اروپا برسانند گشوده شد و یک قطار حامل پناهجویان، بوداپست را به مقصد نامعلوم ترک کرد.

نخست وزیر مجارستان، در یک نشست اضطراری با رهبران اروپایی از عملکرد کشورش در مقابله با سیل پناهجویان دفاع کرد و گفت "این مشکل، مشکل اروپا نیست، مشکل آلمان است."

ویکتو اوربان گفت "هیچکس نمی خواهد در مجارستان بماند. ما با کسانی که که بخواهند در مجارستان بمانند مشکلی نداریم. همه می خواهند به آلمان بروند. وظیفه ما این است که از این افراد ثبت نام کنیم."

مجارستان برای ثبت نام و پذیرش پناهجویان اعلام آمادکی کرده است؛ اما به نظر می رسد پناهجویان به دلایل مختلف تمایلی به ماندن در آن کشور ندارند و مقصد آنها کشورهای ثروتمند غرب اروپا، به ویژه آلمان است.

اما صرف نظر از این که مشکل فعلی مشکل چه کسی است، واقعیت بر قوت خود باقی است. روزانه ده ها مهاجر و پناهجوی عمدتا سوری جان خود را در راه فرار از خشونت و خونریزی و به امید رسیدن به مقصدی امن از دست می دهند.

حمید نوذری، مسئول کانون پناهندگان سیاسی ایرات در برلین
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:13 0:00

بر اساس برآورد سازمان ملل متحد از سال ۲۰۱۱ میلادی به این سو، بیش از ۲ هزار پناهجوی سوری تنها در آب های مدیترانه جان خود را از دست داده‌اند.

تازه ترین آنها شاید یک مادر جوان سوری اهل کوبانی و دو پسر خردسالش باشد که همراه دیگر سرنشینان قایقی که از ترکیه راهی جزیره ای در یونان بود واژگون شد. درخواست پناهندگی "رها کردی" و دو فرزند او برای مهاجرت به کانادا پیشتر رد شده بود.

تصاویر دلخراش پیکر پسر ۳ ساله رها که امواج دریا آن را به سواحل ترکیه بازگرداند روز پنجشنبه در رسانه‌های سراسر جهان منتشر شد.

گارد ساحلی یونان می گوید در روزهای اخیر صدها مهاجر و پناهجویی را که از ترکیه راهی جزایر یونان بوده اند از آب گرفته و نجات داده است.

بیش از ۲۰۰ هزار پناهجوی سوری، آفریقایی و آسیایی که عمدتا قصد مهاجرت به کشورهای اروپایی را دارند در سال جاری میلادی خود را به یونان رسانده‌اند.

رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای بررسی بحران مهاجران که روز به روز بر وخامت آن افزوده می شود، چهاردهم سپتامبر جلسه اضطراری تشکیل می دهند.

XS
SM
MD
LG