لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۶

نرخ بیکاری در منطقه یورو افزایش یافت


نرخ بیکاری در منطقه یورو افزایش یافت
نرخ بیکاری در منطقه یورو افزایش یافت

نرخ بیکاری در بلوک ۱۷کشوری یورو بالا رفته است، اما رهبران اروپا می گویند یقین دارند بحران دوساله بدهی دولتی به پایان نزدیک است.

اتحادیه اروپا روز پنجشنبه گفت نرخ بیکاری منطقه یورو در ماه ژانویه به ۱۰ مميز ۷ دهم درصد رسید، که بالا ترین رقم از زمانی است که یورو برای نخستین بار در ۱۳ سال پیش به کار گرفته شد. باردیگر، بالاترین ارقام بیکاری در جناح جنوبی منطقه یورو ثبت شد، بیش از ۲۳ درصد در اسپانیا و نزدیک به ۲۰ درصد در یونان.

اجرای برنامه های ریاضت اقتصادی در سراسر کشورهای منطقه یورو به مهار کسری بودجه ها کمک کرده است، اما همچنین کارگران و بازنشستگان را در حالی که مشاغل حذف شده، و دستمزدها، مستمری و اعتبار برنامه های اجتماعی کاهش یافته اند، زیر فشار گذاشته است.

در پیشاپیش کنفرانس دو روزه رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل، هرمان ون رومپوی، رییس اتحادیه گفت بیکاری بالا و اقدامات ریاضت اقتصادی «انسجام اجتماعی را به خطر می اندازد»، همچنین می تواند به «عقیده اروپایی صدمه بزند.» او گفت اروپا ناچار است با «نابرابری و فقر مقابله کند.»

با این حال، رومپوی گفت به باور او در حالی که بحران بدهی دولتی در اروپا «تمام نشده است»، قاره به یک «نقطه عطف رسیده است.» و افزود رهبران اروپا، که قرار است روز جمعه پیمان جدیدی که به اتحادیه اروپا اجازه می دهد بر بودجه های کشورهای انفرادی نظارت کند، امضا کنند، «باید هوشیار باقی بمانند»، اما «کارهایی که ما تاکنون انجام داده ایم نتیجه بخش می شود.»
سه کشور منطقه یورو ناچار شده اند برای تامین هزینه ها و پرداخت تعهدات دولتی در صدد دریافت کمکهای بین المللی نجات مالی برآیند – یونان ۲ بار و ایرلند و پرتغال هر کدام یک بار.

XS
SM
MD
LG