لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۴

بحران منطقه یورو مهار می شود


بحران منطقه یورو مهار می شود
بحران منطقه یورو مهار می شود

اکثر اعضای اتحادیه اروپا روز جمعه با برنامه جدیدی موافقت کردند که کنترل مرکزی بر بودجه دولت های انفرادی را افزایش خواهد داد. این برنامه کوششی برای پرداختن به مشکلات بدهی است که یورو را تهدید کرده و اروپا را بسوی بحران اقتصادی کشانده است.
تمام ۱۷ عضو اتحادیه اروپا که از یورو استفاده می کنند پس از مذاکرات طولانی در اجلاس رهبران اتحادیه در بروکسل، با برنامه که آلمان و فرانسه بر آن تاکید داشتند، موافقت کردند.
برخی از ۱۰ کشور خارج از منطقه یورو نیز موافقت کردند، اما بریتانیا - نیرومند ترین آنها - گفت با آن مخالفت خواهد کرد.
اتحادیه اروپا گفت این کشورها می توانند پس از رایزنی با پارلمان های خود به برنامه بپیوندند.
ارزش سهام در بازارهای بورس و یورو پس از اعلام توافق بالا رفت. اما اقتصاد دانان در این باره که آیا برنامه برای جلوگیری از بحران های مالی آینده و حل مشکلات یورو کافی خواهد بود یانه، اختلاف نظر داشتند.
ماریو دراغی، رییس بانک مرکزی اروپا، توافق را «یک پیامد بسیار خوب برای حوزه یورو» نامید و گفت «در وضعیت فعلی مفید» خواهد بود.
رهبران اتحادیه اروپا امیدوار هستند برنامه با ارائه راه حلی دراز مدت برای بحران بدهی دولت های منطقه یورو، ماه ها آشفتگی در بازارهای مالی را آرام سازد. یونان، پرتغال و ایرلند قبلا بدلیل بدهی زیاد کمک های بین المللی نجات مالی دریافت کرده اند، و برخی از تحلیگران اظهار نگرانی کردند که اسپانیا و ایتالیا نیز به کمک های حتی بیشتری نیاز پیدا کنند.
آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان گفت توافق روز جمعه با وضع تحریم هایی بر کشورهایی که کسری های بودجه دولت را محدود نکنند، یورو را امن تر خواهد ساخت. رهبران اتحادیه اروپا همچنین موافقت کردند ۲۶۰ میلیارد دلار دیگر در اختیار صندوق بین المللی پول گذاشته شود، با این هدف که با اجرای برنامه هایی از گسترش بحران جاری جلوگیری کند.

XS
SM
MD
LG