لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۱

نخست وزیر موقت یونان اعلام شد


لوکاس پاپاداموس نخست وزیر موقت یونان
لوکاس پاپاداموس نخست وزیر موقت یونان

تلویزیون دولتی یونان گزارش می دهد لوکاس پاپاداموس به سمت نخست وزیر آینده برگزیده شد. این خبر در حالی اعلام می شود که کشور بدهی زده در تلاش است درخواست های اعتبار دهندگان بین المللی را انجام دهد.

جرج پاپاندریو نخست وزیر سوسیالیست، که استعفا می دهد، روز سه شنبه با آنتونیس ساماراس در مورد دولت ائتلافی جدید، که تا زمان برگزاری انتخابات در سال ۲۰۱۲ خدمت خواهد کرد، به توافق رسید.

پاپادموس، معاون سابق بانک مرکزی اروپا، یک تکنوکرات و یک شخصیت غیر حزبی تلقی می شود که می تواند برنامه های ریاضت اقتصادی را که اعتباردهندگان بین المللی از یونان می خواهند، اجرا کند.

بحران بدهی اروپا به رم نیز کشیده شد. برلوسکونی نخست وزیر ایتالیا روز سه شنبه ، بدون اکثریت، از یک رای مهم پارلمانی جان بدر برد. در آنچه به منزله آزمایشی برای ادامه حکومت او بود، رهبر ایتالیا ۳۰۸ رای کسب کرد، در حالی که ۳۲۱ نماینده رای ممتنع دادند. نمایندگان مخالف بی درنگ خواهان استعفای او شدند.

ایتالیا با کاهش هزینه ها برای کنترل بدهی ۲ تریلیون و ۶۰۰ میلیارد دلاری روبرو است. رهبران اروپا نگران احتمال نیازمندی ایتایا، سومین قدرت اقتصادی بزرگ اروپا، به نجات مالی بین المللی هستند، اما مقدار کمک مالی ممکن است بیشر از آن باشد که اتحادیه اروپا بتواند از عهده آن برآید.

در یونان، پاپاندریو در حالی که به سوی موافقت با دولت ائتلافی پیش می رفت از وزیران کابینه اش خواست استعفا دهند.

وزیران دارایی اروپا پیش از تصمیم گیری در مورد پرداخت قسط دیگری از پول نجات مالی به یونان، در انتظار تشکیل دولت جدید بودند.

پاپاندریو که به سود یک دولت ائتلافی کوتاه مدت کنار می رود، هفته قبل پیشنهاد خود را برای به همه پرسی گذاشتن برنامه اتحادیه اروپا جهت کمک به حل مشکلات مالی یونان پس گرفت.

در واشنگتن، کاخ سفید اعلام کرد از همفکری رهبران یونان برای تشکیل دولت جدید استقبال می کند و آنان را ترغیب کرد برای اجرای اصلاحات مالی به سرعت دست به کار شوند.

XS
SM
MD
LG