لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۰

افزايش تلفات ایی کولای در اروپا


افزايش تلفات ایی کولای در اروپا
افزايش تلفات ایی کولای در اروپا

دانشمندان اروپايی و سازمان بهداشت جهانی می گویند که شیوع بیماری مرگبار ایی كولای که تاکنون باعث مرگ ۱۸ نفر شده است يک نوع نادر و بدخيم از اين باکتری است. آخرین قربانی شامگاه چهارشنبه در آلمان درگذشت.

سازمان بهداشت جهانی روز پنجشنبه اعلام کرد: آزمایش های اولیه ژنتیک نشان می دهد که اين نوع باکتری از دو نوع مختلف باکتری ایی کولای شکل گرفته است. هيلد کروس، کارشناس ایمنی مواد غذایی در سازمان بهداشت جهانی گفت اين باکتری ويژگی هايی دارد که آن را بدخيم تر و کشنده تر از انواع ديگر آن می کند.

بیش از ۱۵۰۰ نفر در ۹ کشور اروپایی به اين باکتری آلوده شده اند و همه کشته شدگان بجز يک نفر در آلمان بوده اند. صدها نفر در بیمارستان بستری شده اند و چند تن از آنها در بخش مراقبت های ویژه قرار دارند.

مقامات بهداشت و درمان موفق به پیدا کردن علت یا منشأ شیوع اين بيماری نشده اند، ولی عفونت های مشابه در درجه اول از غذای آلوده سرچشمه می گيرند.

با نبود دليل قاطع پيرامون شیوع بیماری، نگرانی در مورد محصولات اروپایی در حال گسترش است. امارات متحده عربی روز پنجشنبه واردات خیار از اسپانیا، آلمان، دانمارک و هلند را ممنوع کرد.

روسیه واردات انواع سبزی تازه از اتحادیه اروپا را ممنوع کرده است، اقدامی که اتحادیه اروپا بلافاصله «نامتناسب» اعلام کرد. اتحادیه اروپا، که معادل ۸۵۳ ميليون دلار از انواع سبزی به روسیه در سال گذشته صادر کرده بود، اعلام کرد که از مسکو در اين مورد توضیح خواهد خواست.

روسیه اعلام کرد: انواع سبزی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا وارد شده اند را ضبط می کند. رئیس آژانس حفاظت از مصرف کنندگان روسیه، گنادی اونيش چنکو، از هموطنان خود خواست از محصولات داخلی استفاده کنند.

XS
SM
MD
LG