لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۰

اروپایی‌ها بر سر پانصد میلیارد یورو کمک به کشورهای عضو در مقابله با ویروس کرونا به توافق رسیدند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - وزیران امور مالی ۱۹ کشور حوزه یورو روز پنج شنبه بر سر یک مجموعه کمک اقتصادی به ارزش بیش از ۵۰۰ میلیارد یورو، برای کمک به شرکت ها، کارگران و سیستم های درمانی با هدف کاستن از پیامدهای اقتصادی شیوع ویروس کرونا، به توافق رسیدند.

ماریو سنتنو، رئیس گروه وزیران مالی حوزه یورو، این بسته کمک اقتصادی را «کاملا بی‌سابقه» توصیف کرد. وی گفت: «بسته اقتصادی که امروز تصویب کردیم معادل نزدیک به ۴ درصد تولید ناخالص اروپا است، به علاوه ثبات‌دهنده‌های خودکار که در حفاظت از اقتصادهای اروپایی در صورت بحران بسیار قوی عمل می‌کنند. این کاملا بی سابقه است. ما هرگز با چنین سرعتی به یک بحران واکنش نشان نداده بودیم.»

ایتالیا و اسپانیا که سخت ترین آسیب ها را در شیوع ویروس کرونا متحمل شده اند در صورتی که کمک ها را صرف نظام درمانی شان کنند به تسهیلاتی تا ۲۴۰ میلیارد یورو دسترسی خواهند داشت.

این خط اعتباری فقط در زمان «کووید ۱۹» در دسترس خواهد بود و پس از پایان آن منقضی خواهد شد.

این بسته کمک اقتصادی همچنین شامل ۲۰۰ میلیارد یورو به صورت ضمانت های اعتباری از طریق «بانک سرمایه گذاری اروپا» برای کمک به ادامه کار شرکت ها و ۱۰۰ میلیارد یورو برای جبران دستمزدهای از دست رفته کارگرانی است که خانه نشین شده اند یا ساعات کاری شان کاهش یافته است.

وزیران امور مالی کشورهای آلمان، اتریش، و هلند با درخواست ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، و شش کشور دیگر برای استقراض مشترک تضمینی مخالفت کردند و تصویب این پیشنهاد به مذاکرات رهبران کشورها در این باره موکول شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG