لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۸

۷ بانک اروپايی برای سر و سامان دادن به وضع خود به ۴ و نيم ميليارد دلار اعتبار نياز دارند


روز دوشنبه بازارهای بورس جهان به انتشار چند خبر، واکنش مثبت دادند. نتيجه آزمون توانمندی مالی بانکهای اروپايی، ارزيابی مجدد اقتصاد يونان، تغيير مديرعامل شرکت بريتيش پتروليوم و طرح خصوصی سازی شرکت های بزرگ دولتی روسيه، از جمله اين اخبار بود.

کميته ناظران بر امور بانکی اروپا اعلام کرد که در آزمون توانمندی مالی بانکهای اروپايی، از ميان ۹۱ بانک، ۷ بانک ناتوان از ادامه فعالیت ها خود شناخته شدند. بانکهای مردود متشکل از دو بانک آلمانی و ۵ بانک اسپانيايی است.

ناظران کميته امور بانکی اروپا همچنين ميافزايند که برای کمک به این بانک ها، نياز به ۴ و نيم ميليارد دلار است که بمراتب کمتر از پيش بينی کارشناسان مالی ست.

نتيجه آزمايش نشان داد که سيستم بانکی اروپا توانايی آنرا دارد که در مقابل بحرانهای مالی و اقتصادی آتی جهان ايستادگی کند، که اين امر با استقبال سرمايه گذاران بازارهای بورس سهام جهان روبرو شد و همزمان ارزش برابری يورو را در مقابل دلار آمريکا، افزايش داد.

رونق روز دوشنبه بازارهای بورس جهان و بالا رفتن ارزش برابری يورو همچنين ناشی از ورود هيأتی متشکل از مقامات اتحاديه اروپا، صندوق بين المللی پول و بانک مرکزی اروپا به آتن بود. قرار است که اين هيأت پيش از پرداخت دومين بخش وام ۱۱۰ ميليارد دلاری خود به يونان پيشرفتهای اخير اقتصادی اين کشور از جمله برنامه صرفه جويی دولت آن کشور را مورد بازرسی و ارزيابی قرار دهند.

يونان اولين بخش وام ۱۱۰ ميليارد دلاری خود را در ماه مه گذشته دريافت کرد، و چنانچه بازرسی مقامات با موفقيت انجام شود، ۹ ميليارد دلار ديگر وام خواهد گرفت.

در همين راستا، وزير دارايی يونان گفت که برنامه صرفه جويی دولت ثمربخش بوده و شرايط لازم برای دريافت وام دوم را فراهم ساخته است.

بازرسی مقامات اتحاديه اروپا و صندوق بين المللی پول زمانی آغاز ميشود که هزاران راننده کاميون روز دوشنبه دست به اعتصاب زدند که خود نشانگر تداوم اعتصابات در يونان و مقاومت مردم اين کشور در مقابل برنامه صرفه جويی دولت است.

رانندگان بعنوان اعتراض به کمبود بنزين، کاميونهای خود را در نقاط مختلف کشور در کنار خيابانها و جاده ها پارک کرده اند وبه گفته اتحاديه آنها، کاميونهای خود را برای چند روز حرکت نخواهند داد.

XS
SM
MD
LG