لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۲

اقتصاد حوزه يوروی اتحاديه اروپا در مسير رکود


Триумфальная площадь – новая стратегия
Триумфальная площадь – новая стратегия

سال گذشته رشد اقتصادی آلمان اندکی سير نزولی اقتصاد حوزه يورو را بهبود بخشيد، ولی به نظر ميرسد که در سال جاری، اقتصاد منطقه همچنان به سير نزولی خود ادامه خواهد داد.

شاخص «خريد مديران» که نمودار معتبری از وضع اقتصادی حوزه يورو است، در ماه دسامبر اندکی نسبت به ماه پيش خود افزايش يافت، و از ۴۷ واحد به ۴۸ و سه دهم واحد رسيد. ولی اين شاخص چهار ماه است به سطح ۵۰ که پائين ترين نمودار برای رشد اقتصاديست، نرسيده است. «راب دابسون» اقتصاددان موسسه پژوهشی «مارکت» گفت تا زمانيکه مشکل بدهی اروپا که باعث کندی رشد اقتصاد جهانی نيز شده، حل و فصل نشود، اقتصاد حوزه يورو قدرت رقابتی خود را باز نخواهد يافت و به سير نزولی خود ادامه خواهد داد.

در يونان نيز، نخست وزير، با رهبران اتحاديه های کارگری به توافق نرسيد. لوکاس پاپاديموس، نخست وزير يونان، در ديدار روز چهارشنبه خود با روسای فدراسيونها و اتحاديه های کارگری اين کشور که با حضور وزير کار برگزار شد، موفق نشد آنها را متقاعد سازد تا در بخش خصوصی، حداقل دستمزد و برخی از مزايای کارگران را کاهش دهند. اگرچه برنامه صرفه جويی دولت، از جمله افزايش ماليات و کاهش درآمد کارمندان دولت و بازنشستگان، از ميزان مصرف مردم کاسته، که اين امر آسيب های عمده ای به بخش خصوصی وارد آورده و باعث بستن شدن بسياری از مشاغل شده است، اما تا بحال برنامه های صرفه جويی هيچ گونه اقدام مستقيمی در مورد بخش خصوصی، بعمل نياورده است. اقدام روز چهارشنبه نخست وزير يونان برای اولين بار و در راستای شرايط جديد وام دهندگان بين المللی صورت گرفت که خواستار افزايش توان رقابتی يونان از طريق کاهش دستمزدها در بخش خصوصی هستند.

اما در آمريکا، ميزان فروش اتومبيل های نو در سال گذشته بالا رفت ولی کارخانه های اتومبيل سازی پيش بينی کرده اند که سال جاری سال پر فرازو نشيبی خواهد بود. کارخانه های اتومبيل سازی آمريکا علت رشد فروش را افزايش اعتماد مردم به اقتصاد کشور و پايين بودن نرخ بهره های وام اتومبيل، عنوان کرده اند. کارخانه اتومبيل سازی جنرال موتورز ميگويد که در سال گذشته بيش از دو ميليون و ۵۰۰ هزار اتومبيل به فروش رسانده و بر ميزان فروش اين کارخانه ۱۳ درصد افزوده شده است. کارخانه اتومبيل سازی فورد اعلام کرد که در سال گذشته مردم بيش از دو ميليون عدد از اتومبيل های اين شرکت را خريده و ميزان فروش اين کارخانه يازده درصد بالا رفته است. و کرايسلر، رقيب ديگر اين دو کارخانه، ميگويد که در سال گذشته مشتريان اين شرکت يک ميليون و ۴۰۰ هزار اتومبيل خريداری کرده و فروش اين کارخانه ۲۶ درصد افزايش يافته است.

XS
SM
MD
LG