لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۵

نرخ تورم در يکسال گذشته در کشورهای حوزه يورو ثابت ماند


نرخ تورم در يکسال گذشته در کشورهای حوزه يورو ثابت ماند
نرخ تورم در يکسال گذشته در کشورهای حوزه يورو ثابت ماند

اداره آمار اتحاديه اروپا روز چهارشنبه اعلام کرد نرخ تورم در ۱۷ کشور حوزه يورو در دوازده ماه گذشته تغييری نکرد و ميانگين نرخ تورم ۲ و ۷ دهم درصد بوده است.

بانک مرکزی اتحاديه اروپا بمنظور بازسازی و تقويت اقتصاد شکننده برخی از کشورهای حوزه يورو در اواخر سال گذشته نرخ بهره اصلی بانکی را به يک درصد کاهش داد.

از سال ۲۰۱۰ ميلادی تا بحال، نرخ تورم در کشورهای حوزه يورو بالاتر از سقف تورم بانک مرکزی اتحاديه اروپا بوده است که کمتر از ۲ درصد است.

در همين حال، يکی از بازرسان مالی صندوق بين المللی پول گفت مذاکرات مقامات يونان با نمايندگان بستانکاران اين کشور ظرف چند روز آينده با موفقيت به پايان خواهد رسيد. با اينهمه، اِوانجِلوس وِنيزِلوس، وزير دارايی يونان، روز چهارشنبه خواستار پايان يافتن مذاکرات تا اواخر هفته جاری شد. وزير دارايی يونان هشدار داد که چنانچه وام دهندگان بين المللی وام اضطراری ۱۷۱ ميليار دلاری يونان را به تصويب نرسانند، مذاکره با بستانکاران بی ثمر خواهد بود، زيرا يونان قادر نخواهد بود بهره اوراق قرضه جديد خود را پرداخت کند.

لوکاس پاپاديموس، نخست وزير يونان، روز سه شنبه گفت که وام دهندگان بين المللی، يعنی صندوق بين المللی پول، اتحاديه اروپا، و بانک مرکزی اين اتحاديه، برای ارائه وام اضطراری به اين کشور خواستار کاهش بيشتر هزينه های دولت و اصلاح قانون کار شده اند.

اما در آسيا، روز چهارشنبه گزارشهای متفاوتی در مورد اقتصاد چين منتشر شد. در حاليکه بر ميزان فعاليتهای صنعتی چين در ماه گذشته افزوده شد، از ميزان سفارشات صادراتی اين کشور کاسته شد. فدراسيون تدارکاتی دولتی چين اعلام کرد که فعاليتهای صنعتی کشور در ماه گذشته و برای دومين ماه متوالی رو به توسعه گذاشته است. از سوی ديگر، آمارهای منتشر شده دولتی چين نشان ميدهد که در ماه ژانويه از ميزان سفارشات صادراتی اين کشور کاسته شد که عمدتاً ناشی از بی ثباتی اقتصاد جهانی است و بر اعتماد مشتريان کالاهای چينی تأثيری منفی گذاشته است.

XS
SM
MD
LG