لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۸

وزرای دارايی اتحادیه اروپا در مورد يک قرارداد ۹۶۰ ميليارد دلاری جهت ايجاد ثبات برای يورو به توافق رسيدند


وزرای دارايی اتحادیه اروپا در مورد يک قرارداد بسيار بزرگ مالی به ارزش ۹۶۰ ميليارد دلار (برابر ۷۵۰ ميليارد يورو) جهت ايجاد ثبات برای يورو، به توافق رسیدند.

وزيران اروپايی گفتگوهای اضطراری خود را بدون وقفه در روز یکشنبه در بروکسل در جهت تلاش برای دستيابی به توافق نهایی قبل از باز شدن بازارهای اصلی سهام در آسیا، ادامه دادند.

نشست وزيران دارايی اروپا تلاش کرد با استفاده از ترکیبی از وام های دو جانبه و تضمین وام، از احتمال سقوط اقتصادهای ضعيف ديگری که از يورو استفاده می کنند در پی گسترش بحران بدهی های یونان، جلوگيری کند.

بيشترِ پول مورد نياز اين طرح را اتحادیه اروپا به همراه کمک های اضافیِ از صندوق بین المللی پول، تأمين خواهد کرد.

همچنين بانکهای مرکزیِ بريتانيا، کانادا، سوئيس و آمريکا اعتبارهای ارزی مخصوص بخود را جهت کاستن فشار از بازارهای اروپايی، خواهند گشود. اين اقدام در واقع طرحی را که بانک های مرکزی در آمريکا و اروپا طی بحران سال ۲۰۰۸ پياده کرده بودند، تجديد خواهد کرد.

شاخص سهام نیکِی در توکيو امروز، دوشنبه، يک و نيم درصد بالاتر گشوده شد و بازار اصلی سهام سیدنی نيز اندکی پس از اعلام توافقِ بروکسل حدود ۲ درصد، ترقی کرد.

سوداگران و سرمایه گذاران اعتماد خود را به یورو در پی تعميق بحران مالی یونان، از دست داده بودند.

ارزش برابری یورو در هفته گذشته در اثر نگرانی های بازار جهانی از سرايت مشکلات مالی يونان به اقتصادهای ضعيف اروپايیِ ديگر در اسپانيا، پرتغال و ايرلند، چهار درصد سقوط کرد.

XS
SM
MD
LG