لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۹

اختلاف نظر در اروپا بر سر تمديد مهلت بدهی های يونان


بحران بدهی يونان به رغم تلاشهای اروپائيان ادامه دارد. مقام های اقتصادی و مالی اتحاديه اروپا روز چهارشنبه در مورد پرداخت وام بيشتر به يونان نتوانستند به توافق برسند. در حال حاضر در ميان وزيران دارايی حوزه يورو و صندوق بين المللی پول اختلاف نظرهای زيادی در زمينه تمديد مهلت يونان برای بازپرداخت بدهی های هايش وجود دارد.

وزيران دارايی حوزه يورو پس از ۱۲ ساعت بحث و گفتگو برای يافتن راهی در زمينه حل بحران مالی و اقتصادی يونان سحرگاه روز چهارشنبه به جلسه خود در بروکسل پايان دادند و قرار شد ادامه اين جلسه به روز دوشنبه آينده موکول شود.

ولفگانگ شوبل، وزير دارايی آلمان می گويد، کارهای زيادی باقيست که بايد انجام گيرد.

ژان کلود يونکر، رئيس جلسه وزيران دارايی ۱۷ کشور حوزه يورو می گويد: به توافق نزديکيم، اما مدارک بی شماری بايد مورد مطالعه قرار گيرد و حساب و کتاب های مالی زيادی بايد انجام شود. و مسلماً امکان ندارد همه اين کارها ظرف تنها چند ساعت انجام بگيرد. بنابراين ما مجبوريم بقيه جلسه را به روز دوشنبه موکول کنيم.

اين دومين جلسه ای است که بطور متوالی با شکست رو به رو بوده و نشان می دهد که اختلاف نظرهای زيادی در ميان کشورهای حوزه يورو وجود دارد که چگونه بتوانند بدون پرداخت هزينه های بيشتر به يونان کمک کنند.

کريستين لاگارد، رئيس صندوق بين المللی پول، يکی از وام دهندگان بين المللی به يونان، می گويد، پيشرفت های زيادی در زمينه کمک به يونان حاصل شده اما هنوز کارهای زيادی مانده که بايد انجام شود.

خانم لاگارد، يکی از کسانی است که در مورد چگونگی رساندن سقف بدهی های يونان به يک سطح ثابت و قابل پرداخت با وزيران دارايی حوزه يورو اختلاف نظر دارد.

وزيران دارايی حوزه يورو، موافق تمديد مهلت يونان تا سال ۲۰۲۲ هستند، برای اينکه بتواند ميزان بدهی هايش را به جای ۱۷۶ درصد تعيين شده به ۱۲۰ درصد، يعنی تا سطح توليد ناخالص داخلی کاهش دهد.

صندوق بين المللی پول با اين پيشنهاد مخالف است.

وزيران دارايی حوزه يورو می گويند، تلاش می کنند روز دوشنبه آينده در مورد چگونگی کمک به يونان به توافق برسند، اما قول صد در صد برای تصويب نهايی وام يونان نمی دهند. چون در بعضی از کشورهای حوزه يورو تصميم نهايی با پارلمان است.
XS
SM
MD
LG