لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۵

نگاهی به تازه ترین تحولات بازار ارز و نفت خام


تصویری از معامله گران بازار نفت خام و گاز در نیویورک
تصویری از معامله گران بازار نفت خام و گاز در نیویورک
بازار ارز در پی اعلام کاهش احتمال خروج ناگهانی یونان از حوزۀ یورو، جان گرفت و چهار دهم درصد رشد کرد . همزمان، سهام اروپایی برای سومین دورپیاپی افزایش قیمت یافت؛ که از تبعات کاهش احتمال خروج یونان از حوزۀ یورو قلمداد می شود.

برخی تحلیلگران اقتصادی معتقدند که نزدیکتر شدن به زمان انتخابات یونان سبب تغییرات بسیار در بازار سهام خواهد شد، چون شرایط کنونی بازار به گونه ای است که واکنش به هر نوع خبری مثبت احتمالاً بیشتر از واکنش به خبری منفی خواهد بود.

ماریانو راهوی- نخست وزیر اسپانیا- می گوید که دولت کشورش در حال بررسی شیوۀ تزریق نقدینگی به بانکهای آن کشور است؛ که با کمبود نقدینگی مواجهند. این درحالی است که بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه برآنند که ایدۀ تزریق نقدینگی به بانکهای اسپانیا که در حال تقلا برای سرپا ایستادنند، راه عاقلانه ای برای حل مشکلات موجود نیست، از این روی که در صورت تزریق این میزان نقدینگی، باید با عوارض ازدست رفتن آن نیز مواجه شد که ممکن است در نهایت از اصل مبلغی که بدواٌ در اختیار چنین بانکی قرار داده شده، بسیار بیشتر باشد.

روز دوشنبه یک مقام دولت چین به خبرگزاری رویترز گفت که کشورش به زودی پرداخت یارانه (سوبسید) به شهروندانی را آغاز خواهد کرد که اتومبیلهای فرسودۀ خود را تحویل می دهند و اتومبیل نو می خرند، که گامی درراستای افزایش میزان تقاضا در بزرگترین بازار خودروی جهان تلقی می شود.

در این حال، در نگاهی به بازار سهام لندن، در بازار معاملات فلزات، مبلغ هر تُن مس، ۲/ ۱ درصد افزایش یافت و از کاهش ۸ درصدی ماه اخیر سربرآورد.

نفت خام برنت نیز برای سومین بار پیاپی، به بهای بشکه ای بیش از ۱۰۷ دلار معامله شد. نافرجام ماندن دور اخیر مذاکرات با تهران برسر برنامۀ هسته ای اش، نگرانیها را درخصوص میزان منابع نفت خاورمیانه افزایش داد و بهای هر بشکه نفت خام را یک دلار بالا برد و به 91 دلار و 92 سنت رساند.

ارزش طلا با رسیدن به ۱۵۸۰ دلار و ۴۲ سنت در هر اونس، به بالاترین بهای خود طی نزدیک به یک هفتۀ اخیر رسید.

سرمایه گذاران منتظر دریافت اطلاعات اقتصادی عمده ای از آمریکا هستند که قاعدتاٌ این هفته ممکن است بر سرنوشت بازارها نیز تأثیر بگذارد و سرنخی است برای اقتصاددانان و تحلیلگران بازارسرمایه که به این ترتیب می توانند دریابند که اقتصاد آمریکا فرسوده و لرزان شده یا تنها با شرایط دشواری مواجه شده که قاعدتاً موقت خواهد بود.
XS
SM
MD
LG