لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۷

طرح نرم اقتصادی اولاند باید سختگیرانه اجرا شود


پس از شش ماه گمانه زنی درباره چشم انداز فرانسوا اولاند در بهبود وضع اقتصادی فرانسه، رئیس جمهوری این کشور از طرح خود پرده برداشت.

روز دوشنبه رتبه اعتباری فرانسه یک درجه سقوط کرد و به نظر می رسد که سرعت برنامه بهبود اقتصادی آقای اولاند، توان مقابله با سرعت سقوط را ندارد.

یک هدف طرح فرانسوا اولاند ایجاد ۳۰۰ هزار شغل و اختصاص ۲۰ میلیون یورو در سال به عنوان کمک مالیاتی برای مدت پنج سال و همچنین افزایش قدرت خرید مردم است.

او همچنین گفته است که مالیات ۷۵ درصدی کسانی که بیش از یک میلیون یورو در سال در آمد دارند، ممکن است پس از پایان برنامه دوساله کاهش یابد.

برنامه اقتصادی دولت چپگرای فرانسه مورد قبول رهبران تجاری نیست و منتقدان می گویند شاید برای نجات به موقع اقتصاد وقت کافی نداشته باشد.

همچنین، کاهش هزینه های دولت تا ۱۲ میلیون یورو در سال، مستلزم کاهش پرداخت مستمری ها و حقوق ۵ میلیون کارمند خدماتی است.

اغلب اقتصاددانان اقدام اولاند در اصلاحات را ستایش کرده اند و برلین خواستار درپیش گرفتن سیاست های سخت تر ریاضت اقتصادی در فرانسه است. کارشناسان می گویند موفقیت در نجات اقتصاد فرانسه در سایه توقف رشد و بیکاری ۱۰ درصدی، به اجرای تمام وکمال برنامه آقای اولاند بستگی دارد.

شماری از کارشناسان اقتصادی می گویند فرانسه در خطر فروافتادن به همان راهی است که پیشتر یونان، پرتغال، اسپانیا و تاحدودی ایتالیا پیموده اند.

الای کوهن، مشاور اقتصادی اولاند در زمان کمپین انتخاباتی او به خبرگزاری رویترز می گوید: «رکود اقتصادی حوزه پولی یورو به مرحله تعیین کننده ای رسیده است. اگر فرانسه نتواند به اهداف تعیین شده از نظر رشد اقتصاد و کسری بودجه خود برسد، آقای اولاند مجبور می شود طرح سوم ریاضت اقتصادی را در پیش بگیرد و آن موقع وضعیتش شبیه یونان و ایتالیا می شود.»

فرانسوا اولاند از سوی سرمایه گزاران خارجی تحت فشار است. سرمایه گزاران نگران بی پولی مردم و بی رونقی اقتصاد و صنعت هستند که منجر به کسری بودجه ۷۰ میلیارد یورویی صنایع شده است.

پاریس همچنین از نظر صادرات از اسپانیا و ایتالیا عقب افتاده است. این دو کشور به دلیل بحران بدهی مجبور به اصلاحات سریع تر در بخش تولید شدند.

آقای اولاند نخست وزیر فرانسه را به آلمان فرستاد تا به آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان بگوید که پاریس با سرعت خود اصلاحات را اعمال میکند و برای تسریع این روند تحت تاثیر فشارها قرار نمی گیرد.

آقای اولاند و مشاورانش معتقدند که تغییرات باید به کندی ولی درست انجام گیرد با اینحال می دانند که فشارها همچنان باقی است.
XS
SM
MD
LG