لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۱

اولین بازیگر زن نقش مقابل «جیمز باند» از دنیا رفت


از سمت چپ: تانیا مالت، یونس گیسون و بریت اکلند در مراسم پنجاه سالگی جیمز باند
از سمت چپ: تانیا مالت، یونس گیسون و بریت اکلند در مراسم پنجاه سالگی جیمز باند

«یونس گیسون» اولین بازیگر ِ نقش مقابل جیمز باند در نود سالگی از دنیا رفت. این خبر را حساب توییتر رسمی جیمز باند اعلام کرد.

او در اولین فیلم جیمز باند ، «دکتر نو»، محصول سال ۱۹۶۲ نقش «سیلویا ترِنچ» را بازی کرد.

گفته می شود در جریان فیلمبرداری، «یونس گیسون» کمک زیادی به «شان کانری» کرد تا او را آرام کند و بتواند جمله مشهور «باند، جیمز باند» را برای نخستین بار بگوید.

در این دیالوگ به یادماندنی، این دو را در حال ورق بازی می بینیم. هنگام معرفی «شان کانری» خطاب به «یونس گریسون» می گوید: «جسارت شما ستودنی است خانم ...» و «گیسون» در پاسخ می گوید: «ترنچ ! سیلویا ترنچ من هم شانس شما را تحسین می کنم آقای...» در این قسمت «شان کانری» باید می گفت: «باند، جیمز باند» ولی مدام قاطی می کرد.

پس از چندین بار فیلمبرداری همین صحنه، «گیسون»، «شان کانری» را به نوشیدنی دعوت می کند و زمانی که بر می گردند او به زیبایی و با اعتماد به نفس این جمله مشهور را می‌گوید.

قرار بود شخصیت «سیلویا ترنچ» در بقیه فیلمهای «جیمز باند» نیز ادامه پیدا کند ولی اینطور نشد و او پس از این فیلم، تنها در «از روسیه با عشق» نقش آفرینی کرد.

به این ترتیب، «گیسون» تنها زنی است که در دو فیلم جیمز باند، نقش «سیلویا ترنچ» را بازی می کند البته صدایش در هیچ کدام از فیلم‌ها شنیده نمی شود چرا که در دهه ۶۰ و ۷۰، دیالوگهای زن مقابل جیمز باند را «نیکی وَندِر زیل» صداگذاری می کرد.

پس از «جیمز باند»، خانم «گیسون» در چند سریال کلاسیک تلویزیونی از جمله «اونجرز» و «سنت» بازی کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG