لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۸

سفر کاترین اشتون به خاورمیانه


سفر کاترین اشتون به خاورمیانه
سفر کاترین اشتون به خاورمیانه

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای گفتگو با مقام های اسراییلی و فلسطینی در باره تجدید مذاکرات صلح به خاورمیانه می رود.

روزنامه جروزالم پست در گزارشی نوشته است «کاترین اشتون روز چهارشنبه در اورشلیم با رهبران اسراییل، و روز پنجشنبه رام الله با مقام های فلسطینی ملاقات می کند.

خانم اشتون می گوید«گزینه ای برای یک راه حل از طریق مذاکره وجود ندارد.» وی در بیانیه ای همچنین تاکید کرده «هدف اتحادیه اروپا دیدن اسراییل و یک کشور حاکم و ماندگار فلسطینی است که در صلح و امنیت در کنار اسراییل زندگی کنند.»

مذاکرات مستقیم اسراییل و فلسطینیان در ماه سپتامبر، پس از انقضای توقف موقت خانه سازی قطع شد. فلسطینیان گفته اند تا زمانی که اسراییل به عملیات ساختمانی در کرانه غربی و اورشلیم شرقی ادامه می دهد، آنان به میز مذاکره بازنخواهند گشت.

رهبران فلسطینی به تازگی از قدرت های جهانی درخواست کرده اند یک کشور مستقل فلسطینی را بر اساس مرزهای پیش از جنگ ۱۹۶۷ به رسمیت بشناسند. چندین کشور آمریکای لاتین از جمله برزیل، آرژانتین، بولیوی و اکوادور با این درخواست موافقت کرده اند.

پیشتر در اوایل هفته، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل گفته بود آماده است با محمود عباس رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی برای ادامه مذاکرات مستقیم تا رسیدن به توافق گفتگو کند. در این میان، نتانیاهو روز پنجشنبه برای گفتگو با حسنی مبارک رییس جمهوری مصر به آن کشور می رود.

XS
SM
MD
LG