لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۵

اروپا خواستار لغو کامل و تمام عيار حکم سنگسار سکينه محمدی شد


کشورهای عضو اتحاديه اروپا و نيز بزرگترين نهاد مدافع حقوق بشر در اروپا روز چهارشنبه جمهوری اسلامی را به خاطر تصميم مقامات ايران برای سنگسار سکينه محمدی آشتيانی، بيوه زن و مادر ۴۳ ساله ايرانی، متهم به ارتکاب زنا، شديداً محکوم کردند.

پرونده خانم آشتيانی تعبير ايران را از عدالت اسلامی، زير ذره بين انتقاد قرار داده است. در همين حال جمهوری اسلامی اعلام داشته است، که در حال حاضر مجازات اعدام سکينه محمدی آشتيانی را از طريق سنگسار، به حال تعويق درآورده است . اما ضمناً نشانه هايی به دست داده که ممکن است اين زن بخاطر مجرم شناخته شدن در کمک به قتل همسر خود در حدود ۵ سال پيش، بدار آويخته شود.

در ميان افزايش انتقادهای محافل بين المللی از حکم سنگسار خانم آشتيانی روز چهارشنبه پارلمان اتحاديه اروپا در مقر خود، در شهر ستراسبورگ در فرانسه با تصويب يک قطعنامه ايران را محکوم کرد و اين در حالی است که خوزه مانوئل باروسو، رييس کميسيون اروپا نيز عمل سنگسار را اقدامی وحشيانه، خواند.

سوئد نيز سفير ايران را در آن کشور احضار کرد تا نسبت به حکم سنگسار اعتراض کند. افزون بر اين شورای اروپا که مرکب از نمايندگان ۴۷ کشور و بزرگترين نهاد مدافع حقوق بشر در قاره اروپا است از علی لاريجانی، رييس مجلس شورای اسلامی ايران خواست که همه اقدامات لازم را برای لغو کامل و تمام عيار حکم صادر شده، معمول دارد.

شورای اروپا خطاب به علی لاريجانی گفت که «اين حکم غيرانسانی و سوءرفتاری که متوجه سکينه محمدی آشتيانی بوده است سايه فاجعه باری بر فراز کشور شما افکنده است.»

XS
SM
MD
LG