لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۹

اتحاديه اروپا: تأخير در تصويب موافقتنامه استارت به زيان امنيت کلی در اروپا است


اتحاديه اروپا: تأخير در تصويب موافقتنامه استارت به زيان امنيت کلی در اروپا است
اتحاديه اروپا: تأخير در تصويب موافقتنامه استارت به زيان امنيت کلی در اروپا است

آينده موافقتنامه کاهش سلاح های اتمی آمريکا و روسيه، موسوم به استارت جديد، در هاله ای از ابهام قرار دارد. اين موافقتنامه بايد در سنای آمريکا به تصويب رسد، ولی بسياری از قانونگذاران جمهوريخواه با طرح پرزيدنت اوباما مخالفند.

چند تن از وزرای دفاع و امور خارجه پيشين آمريکا از تلاش های پرزيدنت اوباما برای تصويب پيمان استارت جديد حمايت کرده اند. پ هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، نيز از لزوم به تصويب رسيدن اين پيمان سخن گفته است. خانم کلينتون می گويد: «هر کس که گمان کند ما امکان به تعويق انداختن اين موافقت ها را داريم، به شدت خطر دائمی را که متوجه آمريکا است دست کم ميگيرد.»

ماه آوريل سال گذشته، پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، و دميتری مدودف، ريئيس جمهوری روسيه، پيمان استارت جديد را به امضا رساندند، بر اساس اين توافق دو کشور، تسليحات موشکی دوربرد خود را تا ۳۰ درصد، کاهش می دهند.

پرزيدنت اوباما از سناتورهای آمريکايی خواسته است تا پايان سال ۲۰۱۰، توافق های صورت گرفته را به تصويب برسانند ولی هنوز تصويب اين طرح در سنای آمريکا در هاله ای از ابهام قرار دارد.

به رغم آنکه اکثريت سنای آمريکا در دست دموکرات ها است، اما بسياری از سنانورهای جمهوريخواه که تعدادشان پس از انتخابات اخير آمريکا افزايش يافته است، خواهان تعويق در رای گيری می باشند.

روی بلانت که در انتخابات ماه نوامبر به سنا راه يافته از جمله اين قانون گذاران است و می گويد: «اين امر بسيار مهمی برای کشور است. اگر اهميت اين امر درک می شد سنا بايد تا به حال اين توافقتنامه را تصويب کرده بود.»

در صورت تصويب استارت جديد در سنای آمريکا، اين توافقنامه جانشين توافق های ۱۹۹۱ خواهد شد که در ماه دسامبر ملغی می شود. رهبران اتحاديه اروپا با تاکيد بر اهميت استارت جديد، از آمريکا خواسته اند اين توافقنامه را به تصويب رساند. اتحاديه اروپا می گويد: «تأخير در تصويب موافقتنامه استارت به زيان امنيت کلی در اروپاست. به همين علت ما قويا از هر دو حزب حاکم در آمريکا می خواهيم که استارت را هرچه سريعتر به تصويب رسانند.»

اما جيمز کارافانو، کارشناس بنياد پژوهشی هريتج، می گويد حمايت رهبران اروپا، تاثيری در نحوه عملکرد سنای آمريکا نخواهد داشت: «موافقت ها چندين ماه پيش صورت گرفت و اگر اروپايی ها واقعا پيگير توافق ها بودند زودتر به دفاع از آن می پرداختند. به اعتقاد من سخنانی که در کنفرانس ناتو در ليسبون ايراد شد تاثيری در عملکرد سناتورهای آمريکايی نخواهد داشت.»

آقای کارافانو در مخالفت با طرح استارت جديد می گويد اين موافقت ها آزادی زيادی به روسيه برای مدرن کردن سلاح هايش می دهد؛ اين در حالی است که پرزيدنت اباما از به روز کردن سلاح های اتمی آمريکا، سخنی نگفته است.

XS
SM
MD
LG