لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۰

حمله نیروی ضد دزدی دريایی اتحادیه اروپا به خاک سومالی


Piracy in the Gulf of Aden, off the coast of Somalia
Piracy in the Gulf of Aden, off the coast of Somalia

نیروی ضد دزدی دریایی اتحادیه اروپا می گوید برای نخستین بار به پایگاه های دزدان سومالیایی حمله کرده و شناورهایی را که آنها برای ربودن کشتی ها بکار می برند از بین برده است.

سخنگوی نیرو به صدای آمریکا می گوید یک هلیکوپتر نیروی دریایی اتحادیه اروپا شناورها را در ساحل در نزدیکی شهر «هارادهیر» هدف گرفت.

اتحادیه اروپا حمله هوایی را روز سه شنبه اعلام کرد و آنرا «متمرکز، دقیق و مناسب» علیه «تجهیزات و تدارکات شناخته شده دزدان دریایی» نامید.

از ماه مارس، زمانی که به نیروی دریایی اتحادیه اروپا اجازه داده شد به حملات زمینی دست بزند، این نخستین حمله به دزدان دریایی در خاک سومالی است. پیشتر، نیروی دریایی با دزدان فقط در دریا می جنگید.

سخنگو گفت محدودیت های قبلی «دست و پا گیر» بود زیرا دزدان دریایی در ساحل می دانستند که نیروی ضد دزدی دریایی نمی تواند به آنها در ساحل دست بزند.

نیروی دریایی گفت حمله از حمایت کامل دولت انتقالی سومالی برخور دار بود.

سخنگوی دولت از عمل نظامی استقبال کرد و خواهان افزایش کمک بین المللی برای برخورد با آنچه آنرا دلایل ریشه ای دزدی دریایی نامید شد.

دزدان دریایی در ۵ سال گذشته ده ها کشتی را در نزدیکی شاخ آفریقا ربوده اند و در برابر رها ساختن آنها صدها میلیون دلار باج گرفته اند.

XS
SM
MD
LG