لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۴

اتحاديه اروپا بر سر تحريم های تازه عليه صنايع انرژی ايران به توافق رسيد


نمايندگان اتحاديه اروپا روز پنجشنبه در مورد طرح تحريم های تازه عليه ايران به توافق رسيدند. اين تحريم ها که به دليل سرباز زدن تهران از تعليق فعاليت های غنی سازی اورانيوم تدارک ديده می شوند صنايع انرژی ايران را هدف قرار داده است.

نمايندگان ۲۷ کشور عضو اتحاديه اروپا روز پنجشنبه در نشست خود در بروکسل در مورد طرح تحريم ايران به توافق رسيدند. برای به اجرا گذاردن اين طرح که شامل تحريم هايی در خصوص صنايع نفت و گاز ايران است، وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحاديه اروپا بايد روز دوشنبه اين تحريم ها را به تاييد برسانند. در اين طرح، تحريم هايی نيز برای حمل و نقل، صنايع بانکی و بيمه ايران و همچنين سپاه پاسداران در نظر گرفته شده است.

رهبران اتحاديه اروپا ماه گذشته به توافق رسيدند که سرمايه گذاری جديد در صنايع نفت و گاز ايران و کمک های فنی به اين صنايع را منع کنند.

طرح تحريم های اخير بخشی از سياست دو سويه اروپا با ايران توصيف می شود که شامل تحريم و مذاکره است.

کاترين اشتون، مسؤل سياست خارجی اتحاديه اروپا، در تلاش است دور جديد گفتگوهای گروه پنج بعلاوه يک با ايران را سازمان دهد.

در دو ماه اخيرشورای امنيت سازمان ملل متحد و آمريکا تحريم های فراگيری را عليه ايران، وضع کرده اند. تحريم های جداگانه آمريکا و اتحاديه اروپا شديدتر از تحريم های قطعنامه شورای امنيت است.

بر اساس ارزيابی آژانس بين المللی انرژی اتمی انتظار می رود تحريم های آمريکا و اتحاديه اروپا تأثيری محسوس بر صنايع انرژی ايران بگذارد.

ايران که چهارمين توليد کننده نفت خام در جهان است ۴۰ درصد سوخت خود را از کشورهای ديگر وارد می کند زيرا از توانايی لازم برای پالايش نفت جهت تأمين سوخت مورد نياز خود، برخوردار نيست.

خبرگزاری فرانسه، بر اساس نسخه ای که از طرح تحريم های اتحاديه اروپا در اختيار دارد گزارش می دهد وزرای امور خارجه اتحاديه اروپا در نشست روز دوشنبه خود ايران را تشويق خواهند کرد تاريخ مذاکرات هسته ای آينده را تعيين کند.

منوچهر متکی وزير امور خارجه ايران هفته گذشته اعلام کرد مذاکرات در ماه سپتامبر خواهد بود.

در همين حال جانشين فرمانده سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ايران از آمريکا خواست سياست خود در قبال ايران را تغيير دهد. پرس تی وی، شبکه تلويزيونی انگليسی زبان جمهوری اسلامی، روز پنجشنبه به نقل از سردار سرتيپ حسين سلامي گزارش داد، آمريکا بايد «چرخش بزرگی» در رابطه با ايران داشته باشد. جانشين فرمانده سپاه پاسداران همچنين گفت ايران می تواند در مقابل شديدترين تحريم ها مقاومت کند.

سازمان ملل متحد و ايالات متحده اخيراً تحريم های عليه ايران را به دليل برنامه اتمی جمهوری اسلامی ايران، تشديد کردند. کشورهای غربی ايران را به تلاش برای دستيابی به سلاح هسته ای متهم می کنند، جمهوری اسلامی ايران تاکيد دارد برنامه اتمی کشور تنها با مقاصد صلح آميز دنبال می شود.

XS
SM
MD
LG