لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۱

اتحاديه اروپا برای اِعمال تحريم های شديدتری عليه ايران به توافق رسيد


روز دوشنبه اعلام شد رهبران اتحاديه اروپا در ملاقات هفته جاری خود برای اِعمال تحريم بيشتر عليه ايران از جمله محدود کردن سرمايه گذاری در صنعت نفت و گاز ايران تلاش خواهند کرد.

وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحاديه اروپا که قرار است پيش از نشست روز پنجشنبه در بروکسل در مورد موضع کلی اتحاديه اروپا در واکنش به برنامۀ هسته ای ايران تصميم بگيرند، روز دوشنبه اعلام کردند در کنار تلاش برای مذاکره با جمهوری اسلامی ايران، اين اتحاديه به طور مستقل تحريم هايی را بر ايران اعمال خواهد کرد.

مواردی که در بيانيۀ پايانی وزرای امور خارجه آمده است بسيار فراتر از تحريم هايی است که هفتۀ گذشته در قطعنامۀ چهارم شورای امنيت سازمان ملل متحد بر ايران اعمال شد.

بر اساس مدارکی که خبرگزاری رويترز گرد آورده است، اتحاديه اروپا قصد دارد بخش های مهم صنايع نفت و گاز ايران، سرمايه گذاری و کمک های فنی به اين صنايع را هدف قرار دهد. چنين گام هايی فراتر از پيش بينی های قبلی عده ای از کارشناسان است. اين تحريم ها علاوه بر محدوديت های اضافی اتحاديه اروپا بر بازرگانی، مبادلات مالی و حمل و نقل با ايران را نيز در بر خواهد گرفت.

اما مقام های اتحاديه اروپا بر آمادگی خود برای مذاکره با ايران نيز تاکيد ورزيدند.

کترين اشتون مسؤل سياست خارجی اتحاديه اروپا پس از نشست روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگارن تأکيد کرد پيشنهاد مذاکره با ايران همچنان پابرجاست. وی گفت تحريم، هدف نهايی نيست و بارها خاطر نشان کرده است که اگر جمهوری اسلامی ايران حاضر باشد در مورد موضوع اصلی که مسألۀ هسته ای ست گفتگو کند آمده است که با آنها به گفتگو نشيند.

اتحاديه اروپا در تلاش است تا با وارد کردن فشار بيشتر بر ايران و تأکيد بر آمادگی برای گفتگو، ايران را راضی به بازگشتن به ميز مذاکره کند. کشورهای غربی ايران را متهم می کنند که در تلاش برای دست يابی به بمب اتمی است. اما ايران تأکيد دارد ماهيت برنامه ی هسته ای کشور صلح آميز است و باوجود چهارقطعنامه ی شورای امنيت به غنی سازی اورانيوم ادامه می دهد.

ذخائر گاز طبيعیِ ايران در جهان مقام دوم را داراست و همچنين ايران چهارمين صادر کنندۀ نفت در جهان محسوب می شود.

در همين حال در جلسه روز دوشنبۀ وزرای امور خارجه اتحاديه اروپا موضوع محاصره غره نيز مورد بررسی قرار گرفت و تونی بلر نماينده گروه چهار که در اين جلسه حضور داشت اعلام کرد پس از گفتگو با بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل، معتقد است اسرائيل حاضر است محاصره غزه را کاهش دهد. به گفتۀ آقای بلر ممکن است اسرائيل طی چند روز آينده دست به اين اقدام بزند. تونی بلر همچنين از تصميم اسرائيل برای تحقيق در مورد واقعۀ حمله به کشتی امداد غزه استقبال کرد. اين حمله که طی آن ۹ غير نظامی کشته شدند باعث شد توجه جهانيان به محاصره غزه که اکنون سه سال است در جريان است، بيشتر جلب شود.

XS
SM
MD
LG