لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۰

اتحاديه اروپا در لحظه ای تاريخی


اتحاديه اروپا در لحظه ای تاريخی
اتحاديه اروپا در لحظه ای تاريخی

در آستانه بيستمين سال تولد اتحاديه اروپا و دهمين سال تولد يورو، اجلاس تاريخی و سرنوشت ساز سران کشورهای حوزه يورو که از روز پنجشنبه در بروکسل آغاز شد، لحظه ای حساس در «بقا و يا فروپاشی» اتحاديه اروپا و يورو، توصيف شده است.

بيست سال پيش شهر ماستريخت هلند شاهد تولد اتحاديه اروپا و يورو بود که در حال حاضر موجوديت آنها به مخاطره افتاده است.

پيش نويس پيمان اتحاديه اروپا درست بيست سال پيش در روزهای جمعه و شنبه همين هفته تهيه شد که منجر به تشکيل اتحاديه اروپا و سپس در ۳۱ ماه دسامبر سال ۲۰۰۱ به ايجاد يک واحد پولی مشترک بنام يورو منتهی شد.

در آن زمان، هلموت کُل، صدر اعظم سابق آلمان، و فرانسوآ ميتران، رييس جمهوری وقت فرانسه، که پايه گذاران اصلی اين پيمان بودند، در نظر داشتند که با تشکيل اتحاديه اروپا، اختلافات، دشمنی و جدايی بين اروپاييان پس از جنگ جهانی دوم را مدفون و بجای آن با يکپارچکی کشورهای منطقه، اروپا را بصورت يک ابرقدرت جهانی درآوردند.

پس از تقريباً گذشت بيست سال، روز پنجشنبه بروکسل شاهد آن بود که سران اروپا به رهبری آلمان و فرانسه تلاش ميکنند از بقای اتحاديه اروپا و يورو، حفاظت و دفاع کنند. در حاليکه تصميم گيری جديد در مورد تغييرات پيشنهادی در منشور اتحاديه اروپا از نظر نخست وزير بريتانيا، مغاير با حاکميت ملی آن کشور، تلقی شد.

خوزه مانوئل باروسو، رييس کميسيون اجرايی اتحاديه اروپا، پيش از برگزاری اجلاس دوروزه سران اروپا در بروکسل گفت که يورو بازگشت ناپذير است. او در جمع خبرنگاران گفت که سران اروپا در اجلاس بروکسل بايد بجای طرح مشکلات، راه حل ارائه دهند. آقای باروسو در کنگره حزب محافظه کار مردم در جنوب فرانسه، از سران اروپا خواست که نشان دهند اتحاديه اروپا و يورو، هميشگی و بازگشت ناپذير هستند. رييس کميسيون اجرايی اتحاديه اروپا از احتمال تغيير منشور اتحاديه اروپا ابراز نگرانی کرد، اما گفت چنانچه مقابله با بحران مالی اروپا نياز مبرمی به تغيير منشور اين اتحاديه داشته باشد، وی از اصلاح منشور، پشتيبانی خواهد کرد.

بانک مرکزی اروپا نيز بمنظور مقابله با بحران مالی و افزايش توانمندی بانکهای اروپايی، روز پنجشنبه گفت که در نظر دارد تا يکبار ديگر نرخ بهره های بين بانکی خود را کاهش دهد. ظرف ۵ هفته گذشته اين دومين باريست که بانک مرکزی اروپا تصميم به کاهش نرخ بهره اصلی وام های بين بانکی گرفته است. گفته می شود سرمايه گذاران بی صبرانه در انتظار هستند تا بانک مرکزی اروپا اقدام به خريد اوراق قرضه کشورهای بدهی زده کند، که به گفته بسياری از تحليلگران اين امر بستگی به موفقيت مذاکرات دوروزه سران اروپا در بروکسل، خواهد داشت.

در همين حال تيموتی گايتنر، وزير خزانه داری آمريکا، به اروپا رفته است تا سران اصلی اتحاديه اروپا را به اقدام برای حل و فصل بحران بدهی اروپا ترغيب کند تا از سرايت بحران به ساير نقاط جهان، از جمله آمريکا، جلوگيری شود. آقای گايتنر به همبن منظور روز چهارشنبه با نيکلا سارکوزی، رييس جمهوری فرانسه، ديدار و گفتگو کرد. وزير خزانه داری آمريکا بامداد پنجشنبه نيز با ماريو مانتی، نخست وزير موقت و تازه ايتاليا، ديدار کرد و در مورد اهميت مقابله با بحران مالی اروپا با وی، به گفتگو نشست.

XS
SM
MD
LG