لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۸

تصويب صندوق نجات اقتصادی اروپا در بروکسل


تصويب صندوق نجات اقتصادی اروپا در بروکسل
تصويب صندوق نجات اقتصادی اروپا در بروکسل

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، از جمله شرکت کنندگان در اجلاس روز دوشنبه سران اتحادیه اروپا در بروکسل بود. حضور آقای کامرون در این نشست، ۷ هفته پس از آن صورت می گیرد که وی از امضای پیمانی با هدف تقویت مبانی مالی منطقه یورو، خودداری کرد.

در اجلاس قبلی سران اروپا، بریتانیا تنها کشوری بود که حاضر به امضای پیمان مالی نشد و دلیل اين تصميم نیز اینگونه عنوان شد که سران اتحادیه اروپا حاضر نشدند تضمینهای لازم را به بریتانیا برای محافظت از صنعت خدمات مالی آن کشور بدهند. خودداری از امضای پيمان جديد بویژه باعث شد که نيکلا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه، رهبر بریتانیا را مورد انتقاد قرار دهد.

آقای کامرون پیش از عزیمت به بروکسل در سخنرانی خود در مجمع اقتصاد جهانی در داووس گفت: آنانی که فکر می کنند بریتانیا با امضا نکردن پیمان مالی به نوعی دارد از اروپا دوری میکند، کاملا در اشتباهند. بریتانیا به میل خود و نه بطور اجباری، بخشی از اتحادیه اروپاست و این واقعيت بطور بنیادی نمایانگر منافع ملی ماست که بخشی از این بازار واحد اطراف مرزهایمان باشیم، و هیچ قصدی نيز برای دوری از آن نداریم.

رهبران اتحادیه اروپا در نشست بروکسل که اولین در نوع خود در سال جاری میلادی است به گفتگو درباره بحران حوزه یورو، ادامه دادند. مبلغ ۶۶۱ ميليارد دلار برای صندوق دائمی نجات اقتصادی اروپا مورد تصويب قرار گرفت. و به اينطريق بر حدود سفت و سخت هزينه های کشورهای عضو برای اجتناب از ايجاد بدهی در آينده، توافق به عمل آمد. کشورهايی که هزينه هايشان از اين حدود فراتر رود مورد مجازات اقتصادی، قرار خواهند گرفت.

بريتانيا و جمهوری چک از امضای توافق جديد سر باز زدند.

علیرغم ترس و هراس از منزوی شدن بریتانیا در اروپا دیوید لیدینگتون، وزیر امور اروپا در کابینه کامرون، به شبکه تلویزیونی اسکای گفت نه تنها بریتانیا منزوی نشده و نمی شود بلکه آن کشور همچنان در کانون روند تصمیم گیری اتحادیه اروپا، باقی خواهد ماند.

اما نمایندگان حزب کارگر در پارلمان بریتانیا معتقدند که تصمیم بریتانیا به وتوی اخیر در اجلاس سران عواقبی برای آن کشور، بهمراه داشته است. یکی از این تبعات ظاهرا ناکامی استیون هیوز، نماینده کارگری پارلمان در کسب کرسی رهبری سوسیالیستها و دموکراتها در پارلمان اروپا، بخاطر تابعیت بریتانیایی اش بوده است. برخی مقامات حزب کارگر، گروه اصلی مخالف کامرون در پارلمان، همچنین معتقدند که خودداری آقای کامرون از امضای پیمان مالی در اجلاس اخیر بر منافع بریتانیا در مذاکرات تجاری، لطمه وارد آورده است.

کنفرانس روز دوشنبه سران اتحادیه اروپا در بروکسل در حالی برگزار شد که بروکسل بخاطر یک اعتصاب کارگری گسترده فلج شده است که خود در نتيجه رکود اقتصادی سه ماهه اول سال جديد اروپا است. البته علیرغم شرکت برخی از خلبانان در اعتصاب، فرودگاه پایتخت بلژیک، که بیشتر رهبران اتحادیه اروپا از آن برای ورود به آن کشور استفاده می کنند، تقریبا از این اعتصاب در امان مانده است. علت اعتصاب که نخستین اعتصاب عمومی در بلژیک در تقریبا ٢ دهه اخیر است اعتراض به برنامه دولت برای بالا بردن سن بازنشستگی و تدابیر اقتصادی دیگر با هدف یک صرفه جویی ۱۱ میلیارد یورویی در بودجه کشور، عنوان شده است.

XS
SM
MD
LG