لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۴

پيش بينی وضعيت اقتصادی اروپا در سال ۲۰۱۲


پيش بينی وضعيت اقتصادی اروپا در سال ۲۰۱۲
پيش بينی وضعيت اقتصادی اروپا در سال ۲۰۱۲

با گسترش بحران بدهی در اتحاديه اروپا و بويژه در حوزه يوروی اين اتحاديه، برخی از اقتصادانان، سال ۲۰۱۱ و سال ۲۰۱۲ ميلادی را در اتحاديه اروپا سال وحشت از فروپاشی و يا انسجام بيشتر اين اتحاديه، خوانده اند.

بحران بدهی سال ۲۰۱۰ ميلادی اتحاديه اروپا نه تنها در سال ۲۰۱۱ ميلادی نيز ادامه داشت بلکه گسترده تر شد، و از حاشيه به قلب اين اتحاديه، يعنی ايتاليا و اسپانيا، سومين و چهارمين اقتصاد بزرگ اروپا، سرايت کرد. بطوريکه فرانسه، دومين اقتصاد بزرگ اروپا نيز اخيراً از سوی شرکتهای ارزيابی مالی بين المللی تهديد به کاهش نمره اعتباری شده است.

برخی از اقتصاددانان ادامه بحرانهای مالی حوزه يورو از سال ۲۰۱۰ به ۲۰۱۱ ميلادی را برای سران اتحاديه اروپا ادامه همان شرايط و مشکلات سابق، توصيف کرده اند.

کشورهای حوزه يورو در سال ۲۰۱۱ همچنين شاهد ناآرامی، اعتصابات و تظاهرات در مخالفت با برنامه صرفه جويی دولتها بودند که در تعدادی از آنها مانند يونان، ايتاليا و اسپانيا منجر به سقوط دولتها شد. بحران بدهی اروپا و مشکلات مالی و اقتصادی ناشی از آن، حوزه يورو را در شرايطی قرار داد که آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، اخيراً آن را بعنوان وخيم ترين بحران مالی پس از جنگ جهانی دوم، توصيف کرد.

سرانجام به نظر ميرسد که سران اروپا واقعيت بحران مالی و خطر سرايت آن به ساير نقاط اروپا و اقتصاد جهانی، و خطر فروپاشی حوزه يورو، اتحاديه اروپا، و واحد پولی يورو، را درک کردند، و ضمن اعتراف به مشکلات مالی برای مقابله با آن در سال جاری ۱۸ بار تشکيل جلسه دادند.

اجلاس سران اتحاديه اروپا، نشست های مکرر وزيران دارايی حوزه يورو و اتحاديه اروپا، اقدامات پياپی بانک مرکزی اين اتحاديه، و همکاری نزديک صندوق بين المللی پول، پيامدهای مثبتی برای مقابله با بحران بدهی اروپا داشت.

در پنجم ماه ژانويه سال ۲۰۱۱، صندوق ثبات مالی اروپا تشکيل شد، که سران ۲۷ کشور عضو اتحاديه اروپا آنرا در نهم ماه می سال ۲۰۱۰ به تصويب رسانده بودند. از جمله اقدامات مهم ديگر ميتوان طرح منشور جديد اتحاديه اروپا و تشکيل نهاد اقتصادی برای کنترل و نظارت بر بودجه کشورهای عضو، و ارائه وام هنگفت سه ساله بانک مرکزی اروپا به ۵۲۳ بانک حوزه يورو با بهره يک درصد ياد کرد، که عمدتاً بمنظور تقويت ثبات سيستم مالی و خريداری و پائين آوردن نرخ بهره اوراق قرضه کشورهای بدهی زده، صورت گرفت.

XS
SM
MD
LG