لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۱

اقتصاد اسپانيا و يونان و وضعيت اعتباری بانک های اروپا و آمريکا


اقتصاد اسپانيا و يونان و وضعيت اعتباری بانک های اروپا و آمريکا
اقتصاد اسپانيا و يونان و وضعيت اعتباری بانک های اروپا و آمريکا

مؤسسه اعتبارسنجی «استاندارد اند پورز» رتبه اعتبار درازمدت اسپانيا را به دليل اقتصاد ضعيف و نگرانی از وام های غيرقابل وصول بانکی، تنزل داد.

کاهش رتبه اعتباری اسپانيا از سوی اين موسسه به معنای آن است که وام هايی که آن کشور از اين به بعد می گيرد احتمالاً هزينه بيشتری برايش در بر خواهد داشت.

مؤسسه اعتبارسنجی فيچ نيز هفته گذشته اعتبار اسپانيا را کاهش داده بود.

اسپانيا، چهارمين اقتصاد بزرگ در حوزه يورو، از دو سال پيش با رکود اقتصادی درگير بوده است.

از سوی ديگر در يونان، کارکنان حمل و نقل عمومی اعتصاب اعتراضی خود را نسبت به کاهش هزينه های دولتی، تمديد کردند. رانندگان تاکسی ها روز جمعه به اعتصاب رانندگان قطارها، اتوبوس ها و واگن های برقی داخل شهری پيوستند.

اين اعتصاب، تازه ترين واکنش مردم يونان نسبت به تصميم کاهش هزينه ها از سوی دولت است. آتن می خواهد با کاهش هزينه های دولتی، دريافت وام خارجی يکصد و ۵۹ ميليارد دلاری را تضمين کند.

روز پنجشنبه، اتحاديه اروپا، صندوق بين المللی پول و بانک مرکزی اتحاديه اروپا گفتند، يونان بابت قسط ديگری از وام خود، مبلغ ۱۱ ميليارد دلار در اوایل ماه آينده دريافت خواهد کرد. اما بايد با سياست های رياضت اقتصادی، کاهش های بيشتری در هزينه های دولتی انجام دهد.

در همين حال وزيران دارايی ۲۰ کشور بزرگ جهان در نشست روز جمعه خود در پاريس در مورد بدهی های مستمر کشورهای اروپايی بحث و تبادل نظر کردند.

مؤسسه اعتبارسنجی فيچ درجه اعتباری بانک سويسی يو- بی- اس را پايين برد و با توجه به نگرانی های موجود از اقتصاد جهانی، بانک های ديگر آمريکا و اروپا را نيز در هشدار منفی نگاه داشت.

قراردادن يک نهاد مالی در هشدار منفی به مفهوم آن است که مدل های تجاری مورد استفاده آن نهاد در برابر چالش های موجود در بازارهای مالی جهان از حساسيت خاصی برخوردار خواهد بود.

XS
SM
MD
LG