لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۱

اروپا در آمریکا: تور یک روزه بازدید از ۲۷ سفارتخانه اروپایی در واشنگتن


ژوآ ول جامید- سفیر اتحادیۀ اروپا در واشنگتن دی-سی
ژوآ ول جامید- سفیر اتحادیۀ اروپا در واشنگتن دی-سی

ژوا ول جامید سفیر اتحادیه اروپا در واشنگتن به وبسایت صدای آمریکا گفت: «هدف از برپایی روز اتحادیۀ اروپا، ترغیب آمریکاییان به آشنایی با فرهنگ اروپاست.» این بزرگترین رویداد تبادل فرهنگی اتحادیه اروپا در جهان است که شش سال است در واشنگتن برگزار می شود.

دروازه ای به اروپا. دروازه ای که به رایگان پذیرای شمار زیادی گردشگر و گروه بزرگی از ساکنان پایتخت آمریکاست تا برای ساعاتی طعم برخی از گوشه های فرهنگ اروپا را بچشند. دفتر نمایندگی اتحادیۀ اروپا در واشنگتن مبدأ این مسافرت است. اتوبوسهای رایگانی از محل این دفتر در شهر واشنگتن دی سی راهی سفارتخانه های مختلف اروپایی شدند تا میهمانان سفارتخانه ها را به مقصد برسانند.

روز شنبه دوازدهم مه صدها تن در واشنگتن برای دیدار از سفارتخانه های ۲۷ کشور اروپایی سوار اتوبوسهایی شدند که از مقر اتحادیه اروپا در این شهر و چند ایستگاه مترو به سمت سفارتخانه ها راهی شدند. اتوبوسها پر می شدند و هریک چندین بار به مبدأ خود بازمی گشتند و شماری مسافر تازه را جابه جا می کردند.

این رویداد - که بر بعد فرهنگی آن تأکید شده است - بزرگترین نماد تبادل فرهنگی اتحادیۀ اروپا درسطح جهان است که شش سال است در پایتخت آمریکا برگزار می شود.

نمایندگی اتحادیه اروپا در واشنگتن چند هفته قبل از این مراسم از طریق اینترنت از داوطلبان پوشش خبری این رویداد دعوت کرد که از راه فیس بوک، تویتر، و دیگر شبکه های اجتماعی از این رویداد را پوشش دهند.

۱۷۰ داوطلب برای این کار اعلام آمادگی کرده بودند و سرگرم هدایت مردم در مسیرها و گرفتن عکس و راهنمایی بازدیدکنندگان به سمت اتوبوسها بودند.

ژوآ ول جامید؛ دیپلماتی پرتغالی که سفیر کنونی اتحادیه اروپا در آمریکاست، ظهر روز شنبه با لبخندی بر لب در دفتر کار خود از میهمانانش پذیرایی می کرد.

گفتگو با سفیر اتحادیه اروپا

سفیر اتحادیه اروپا در آمریکا طی گفتگویی اختصاصی با وبسایت بخش فارسی صدای آمریکا گفت که هدف از برگزاری این رویداد آشناتر کردن مردم آمریکا با اتحادیه اروپاست و اینکه بدانند کشورهای اروپایی مقاصد فوق العاده ای برای مسافرت هستند. به ویژه از آن روی که طی مدتی کوتاه و با پیمودن مسافتی اندک، می توان با فرهنگها و زبانهای گوناگونی در سطح قارۀ اروپا آشنا شد.

وی درخصوص انعکاس انتخابات فرانسه بر کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا، بر پدیدۀ انتخابات به عنوان نمادی از دموکراسی تأکید کرد:«کشورهای اتحادیۀ اروپا به گرمی از تصمیم مردم فرانسه استقبال می کنند و حتی اگر در ابتدا اختلاف عقایدی وجود داشته باشد، با همفکری و تبادل نظر، اهداف مشترکمان را دنبال خواهیم کرد«.

ژوا ول جامید در جواب سؤالم در مورد سختگیری اتحادیۀ اروپا برای اعطای ویزای شنگن به ایرانیان گفت: «ما با مردم ایران هیچ مشکلی نداریم، اما اختلافات بسیاری با دولت آن کشور داریم و اعمال و تشدید تحریمها نیز نشان نارضایی ما از عملکرد آنها است. اما چنانکه می دانید ایرانیان بسیاری در اروپا زندگی می کنند و ما از این بابت خرسندیم.»

سفیر اتحادیۀ اروپا در واشنگتن ضمن اشاره به نقش حساس خود در نمایندگی اروپا در ایالات متحده، به جلسات روزانه با اعضای سفارتخانه و جلسات ماهانه با سفرای اروپایی گفت.

نشستهای روزانه سفرا یا دیپلماتهای ۲۷ کشور اروپایی عضو اتحادیه در یک سالن کنفرانس در همین مقر نمایندگی اتحادیه اروپا برگزار می شود و نماینده هرکشور، دور میز جایی معین دارد که پرچم کشورش نیز همان جا گذارده شده.

کرواسی، سال آینده عضو تازۀ اتحادیۀ اروپا خواهد بود که نمایندۀ آن دور این میز جایی دارد و با آنکه حق رأی ندارد برای حضور در نشست و دیدن روند فعالیتهای اعضای اتحادیه، در این جلسات شرکت می کند.

دفتر نمایندگی اتحادیۀ اروپا در واشنگتن حدود ۹۰ کارمند دارد. سفیر این اتحادیه مانند سفیران کشورهای دیگر است منتهی با شرح وظایف دیپلماتیک سنگینتر. از آنجا که نمایندگی اتحادیه اروپا درآمریکا امور کنسولی را رتق و فتق نمی کند، نام سفارتخانه ندارد و به آن نمایندگی اطلاق می شود. اغلب کارکنان این نمایندگی اروپایی هستند:حدود یک سوم آنها دیپلماتند و بقیه کارمند محلی.

برای مراسم روز ۱۲ مه، در دفتر نمایندگی اتحادیۀ اروپا در واشنگتن، آزمونهایی چهارجوابی برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده بود که اگر تمامی پرسشهای آنها را به درستی جواب می دادند، می توانستند هدیه ای به رنگ زرد و آبی، مانند پرچم اروپای متحد را از میان هدایای یادگار آن روز انتخاب کنند.

از مردم با چای و شیرینی و روی گشاده استقبال می شد و اتاقی نیز ویژه کودکان در نظر گرفته شده بود که درآن رنگ آمیزی چهره و نقاشی می کردند. نواختن گیتار و پخش فیلمهای تبلیغاتی اتحادیه اروپا در زمان بازدید عموم - که از ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر ادامه داشت- به سرزندگی فضای کوچک محل بازدید می افزود.

بیست و هفت سفارتخانه، میزبان چند صد میهمان

سفارتخانه های ۲۷ کشور اروپایی از بامداد تا عصر روز شنبه پذیرای بازدیدکنندگان مشتاق و اغلب، آمریکایی های بودند که شیفتۀ فرهنگ و زبان و خوراک اروپایی اند. هر یک از سفارتخانه ها با چند نماد کشور خود پذیرای بازدیدکنندگان بودند. اغلب آنها غذا و نوشیدنی می فروختند و در این میان سفارت چک به سبب آبجوی محبوبش از سفارتخانه های پرهوادار بود. ساختمان سفارت آلمان در واشنگتن در حال نوسازی است و سفارتخانه به مکانی موقت انتقال یافته و از این روی، سفارت فرانسه که جای کافی داشت میزبان میهمانی سفارت آلمان هم بود. سفارت اسپانیا با موسیقی و رقص و نمایش فیلم از سفارتخانه های پرطرفدار بود و سفارت ایتالیا به خاطر خوراکی های مشهورش توجه بسیاری را به خود جلب کرده بود.

موسیقی، لباس های متفاوت و رقص ایرلندی نیز گروه بزرگی را به سفارتخانه ایرلند در واشنگتن جلب کرده بود. برخی سفارتخانه ها عبارات یا جملاتی از زبان کشور خود را به مردم می آموختند.

برای برگزاری مراسم روز اتحادیۀ اروپا در واشنگتن که عمده ترین و فراگیرترین رویداد غیرسیاسی این اتحادیه در سطح جهان تلقی می شود؛ هماهنگی بسیاری میان ۲۷ سفارتخانۀ عضو برقرار شده بود. نقشه ای از کشورهای عضو پیمان شنگن به یادگار به مردم هدیه داده می شد و نیز کتابی که حاوی دستور طبخ غذاهایی از این کشورها بود.

اخیرا «مرکز کندی» که تالار هنری بزرگی در واشنگتن دی سی برای برگزاری کنسرت است، محل کنسرت ارکستر سمفونیک اتحادیه اروپا بود. این رویداد با استقبالی گسترده ای در پایتخت آمریکا همراه بود.
XS
SM
MD
LG