لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۸

اجلاس سران اتحادیه اروپا برسر ايجاد صندوق مالی تازه ای توافق کرد


اجلاس سران اتحادیه اروپا برسر ايجاد صندوق مالی تازه ای توافق کرد
اجلاس سران اتحادیه اروپا برسر ايجاد صندوق مالی تازه ای توافق کرد

در تازه ترین اجلاس رهبران اتحادیه اروپا سران کشورهای عضو این اتحادیه درصدد تغییر معاهده ای بودند که در دراز مدت برای کشورهای عضو این اتحادیه مکانیسم تازه ای ایجاد می کند تا آنها را از گرفتاریهای بدهی در شرایط تنگنای اقتصادی نجات دهد. آخرین روز این نشست روز جمعه بود؛ نشستی که به دنبال نگرانیهای سران اتحادیه اروپا در ارتباط با مشکلات بدهی کشورهایی چون یونان تشدید شد. دریونان این مشکلات طی هفته اخیر به خشونت منجر شد.

ایو لترم، نخست وزیر بلژیک، درمورد این اجلاس گفت: «به نظر من توافق شب گذشته برای اروپا، اتحادیه اروپا و منطقه اروپا بسیار مهم است و برای شهروندان اروپایی از نظر نوع ارز کشورشان و همچنین محفوظ ماندن دارایی و پس اندازشان مهم است.»

وی برآورد میزان دقیق این حساب تازه را دشوار توصیف کرد.

روز پنجشنبه اسپانیا به عنوان کشوری در نشست مطرح شد که نگران افزایش مبلغ بدهیهای خود است .

انگلا مرکل صدراعظم المان درارتباط با توافق شب گذشته این گونه ابراز نظر کرد: «گفتگوهای روز گذشته همچنین نشان داد که ما به سیاستهای اقتصادی مشترک بیشتری نیاز داریم و طی ماههای آینده دراین باره گفتگوهایی خواهیم کرد.»

درحالی که توافق تازه سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۱۳ میلادی به عمل نخواهد آمد این گام از سوی تحلیلگران گام قانونی مهمی توصیف شده است.

هوزه مانوئل باروسو، ريیس اتحادیه اروپا، درخصوص توافق اخیر گفت : «ما برسرنوعی مکانیسم ثبات دائمی برای اروپا به توافق رسیده ایم که تصمیم بسیار عمده ای بوده است. من امیدوارم که امروز و به دنبال گفتگوهای بسیار باز شب گذشته شاهد تایید رسمی این نتیجه گیریهای مهم باشیم.»

هرگونه کمکی به کشورهایی که بدهیهای سنگین دارند تحت مکانیسم تازه ای که دراین نشست برسرآن توافق شده تحت شرایط سختی انجام خواهد شد و بر ضرورت افزایش رقابت اقتصادی میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا تاکید بیشتری خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG