لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۲

اتحاديه اروپا در پکن کارنامه حقوق بشری چين را بررسی می کند


اتحاديه اروپا در پکن کارنامه حقوق بشری چين را بررسی می کند
اتحاديه اروپا در پکن کارنامه حقوق بشری چين را بررسی می کند

نمايندگان ديپلماتيک اتحاديه اروپا روز پنجشنبه برای ارزيابی سالانه کارنامه حقوق بشر چين، در پکن تشکيل جلسه دادند.

نمايندگان اتحاديه اروپا ممکن است در اين جلسه مسأله اقدامات سرکوبگرانه اخير دولت چين عليه دگرانديشان و فعالان سياسی کشور، از جمله آی وی وی، و ليو شيا، همسر ليو شيائوبو، برنده جايزه صلح نوبل ۲۰۱۰ را نيز به بحث بگذارند.

مقامهای چينی تا کنون از افشاء محل نگاهداری برخی از اين دگرانديشان خودداری کرده است.

سازمان دفاع از حقوق بشر وابسته به سازمان ملل متحد از اتحاديه اروپا خواسته است در زمينه موازين و معيارهای روشن و عمومی حقوق بشر، از جمله آزادی همه زندانيان سياسی و افشای محل نگهداری همه کسانی که مفقودالاثر شده اند با دولت چين صحبت کند.

هيئت نمايندگی اتحاديه اروپا می گويد عدم توفيق اتحاديه به متقاعد کردن دولت چين، در واقع به اين معنا خواهد بود که اتحاديه در مقابل بی اعتنايی های چين نسبت به انتقادات افکار عمومی جهان سر تسليم فرود آورده است.

در همين حال يک سازمان مدافع حقوق بشر از شورش های جديد در شرق چين گزارش می دهد.

مرکز اطلاعات حقوق بشر و دمکراسی، گروه مدافع حقوق بشری که مقرش در هنگ کنگ واقع شده است، می گويد هزاران نيروی امنيتی چينی برای سرکوب ناآرامی ها به استان شرقی جيانگ اعزام شده اند. مرکز اطلاعات حقوق بشر روز پنجشنبه تاکيد کرد که از روز سه شنبه ساکنان شهر تاژو دست به اعتراض زده اند.

اين ناآرامی ها پس از آن آغاز شد که رييس دهکده ای که در تلاش برای مذاکره دست بهای بيشتر زمين های منطقه بود، مورد ضرب و شتم قرار گرفت. به دنبال اين واقعه هزاران تن از ساکنان شهر تاژو به خيابان ها ريخته و با قرار دادن سنگ های بزرگی بر روی يکی از جاده های نزديک، مسير را بسته اند اسوشيتد پرس نيز با تماس با منابع محلی اين شورش را تائيد کرده است.

در رويدادی ديگر چين با ناديده گرفتن حکم بازداشت صادره از سوی دادگاه کيفری بين المللي، ميزبان رييس جمهوری سودان خواهد بود. وزارت امور خارجه چين روز پنجشنبه اعلام کرد که عمر البشير، رييس جمهوری سودان، بزودی به چين سفر خواهد کرد. اين در حالی است که دادگاه کيفری بين المللی حکم بازداشت وی را صادر کرده است. به گفته هانگ لي، سخنگوی وزارت امور خارجه چين، آقای بشير کمتر از دو هفته ديگر در ۲۷ ژوئن برای سفری چهار روزه به پکن خواهد رفت. به گفته مقام چينی روسای جمهوری چين و سودان در مورد چگونگی توسعه و عميق تر کردن همکاريهای دو طرف مذاکره خواهند کرد.

آقای بشير که متهم به جنايات جنگی است در صورتيکه به هر يک از بيش از صد کشور عضو دادگاه کيفری بين المللی سفر کند با تهديد بازداشت مواجه است؛ اما چين عضويت اين دادگاه را نپذيرفته است و از سرمايه گذاران خارجی اصلی درسودان به خصوص صنعت نفت آن کشور، محسوب می شود.

XS
SM
MD
LG