لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

رييس پارلمان اروپا: اختلاف اعضاء اتحاديه اروپا برسر افزايش بودجه بيش از سه درصد است


رييس پارلمان اروپا: اختلاف اعضاء اتحاديه اروپا برسر افزايش بودجه بيش از سه درصد است
رييس پارلمان اروپا: اختلاف اعضاء اتحاديه اروپا برسر افزايش بودجه بيش از سه درصد است

اختلاف ميان اعضای اتحاديه اروپا برسربودجه مورد توافق اين اتحاديه سبب شده است که امکان اجرای طرحهای عمرانی و کشاورزی و کمک مالی به نقاط محروم جهان نيز، زير سوال برود. ضرب الاجل حصول توافق برسر بودجه اتحاديه اروپا نيمه شب دوشنبه -- اول بامداد سه شنبه -- درپيش است.

پارلمان اروپا و کشورهای عضو اتحاديه اروپا برسرتصويب بودجه ای برای بيست و هفت کشورعضو آن اتحاديه به توافق نرسيدند. رييس پارلمان اروپا دراين خصوص می گويد اختلاف کشورها برسر افزايش بودجه اتحاديه اروپا بوده است که اختلافی بيش از سه درصد است .

به رغم اين اختلاف تضمينهای سياسی دراين خصوص مطرح است تا قادربه پيش بردن برنامه های آينده سال دو هزار و يازده با بودجه موجود باشد.

گفتگوهای فراتر ميان دو سو روز دوشنبه ادامه خواهد يافت.

ديويد کامرون، نخست وزير بريتانيا، دو هفته پيش و طی نشست سران اتحاديه اروپا درخواست کرد که مبلغ مورد پيشنهاد بودجه سال ۲۰۱۱ اتحاديه اروپا افزايش نيابد و درحد توازن باقی بماند.

وزير خارجه بلژيک که رياست جلسه روز پنجشنبه وزرای دارايی اتحاديه اروپا را به عهده داشت در نشست خبری که به دنبال اين جلسه تشکيل شد گفت که گفتگوها برسر بودجه سال ۲۰۱۱ بسيار اميدبخش بوده اما هيچگونه توافق جهانی همه جانبه ای برسرتمامی امور، حاصل نشده است.

درهمين حال کميسيونر برنامه و بودجه اتحاديه اروپا به خبرنگاران گفت که به عقيده وی نتيجه ای که حاصل شده است حامل پيام بدی به اروپاييان است چون درواقع مبين آن است که اتحاديه اروپا اکنون برنامه روشن و مورد توافقی برای بودجه خود ندارد.

بودجه اتحاديه اروپا حدود صد وهفتاد و هشت ميليارد دلار است و عمدتا برای تامين هزينه طرحهای کشاورزی و کمک رسانی مالی به نقاط فقيرتر اروپا صرف می شود.

چنانچه تا نيمه شب دوشنبه - اول بامداد سه شنبه - توافقی ميان اعضای اتحاديه اروپا حاصل نشود بودجه اتحاديه برای سال آينده به شکل ماهانه تقسيم خواهد شد و اگر چنان شود امکان پيشرفت دربرنامه ريزی و تامين بودجه برای برنامه های گوناگون وجود نخواهد داشت.

در خبری ديگر وزير امور خارجه روسيه می گويد کشور وی در زمينه سيستم دفاع موشکی آماده همکاری با ناتو است، به شرطی که اين مشارکت بطور مساوی صورت گيرد. سرگئی لاوروف روز جمعه در سئول، پايتخت کره جنوبی، اظهار داشت همکاری در مورد سيستم دفاع موشکی در صورتی امکان پذير است که همراه با احترام متقابل و در نظر گرفتن منافع طرف های درگير باشد.

XS
SM
MD
LG