لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۲

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: آمریکا حق دارد درخواست ممنوعیت فروش تسلیحات به ایران را مطرح کند


جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در مورد تلاش آمریکا برای تمدید ممنوعیت فروش تسلیحات متعارف به ایران می‌گوید که ایالات متحده نیز مانند دیگر اعضای سازمان ملل، حق دارد که درخواست ممنوعیت فروش تسلیحات به ایران را مطرح کند.

آقای بورل این مطلب را در گفت‌وگویی اختصاصی با رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی بیان کرد. دولت آمریکا اعلام کرده است که جلوی فروش تسلیحات متعارف به ایران را خواهد گرفت.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت در یک کنفرانس خبری گفت: «قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل کاملا واضح و مشخص است. ما نیاز نداریم خود را عضو اعلام کنیم. قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت هیچ جایی از تردید ندارد. آمریکا عضوی از شورای امنیت است و هیچ ابهام یا جادویی در آن نیست. کسی حتی گفته بود این‌ها تعابیر جادویی است! ولی فقط کافی است که متن آن را بخوانید. حقوقی هم که قطعنامه‌ها برای اعضا در نظر گرفته‌اند، در اختیار همه اعضا قرار دارد.»

وزیر خارجه آمریکا افزود: «ما اطمینان حاصل خواهیم کرد که ایرانی‌ها در اکتبر امسال، توانایی خرید تسلیحات متعارف - یعنی آن چیزی که از سوی پرزیدنت اوباما و جو بایدن، معاون رئیس جمهوری [قبلی] در جریان آن توافق فاجعه‌بار، به آن‌ها داده شده است - را نخواهند داشت.»

آقای پمپئو گفت آمریکا نیازی برای پیوستن دوباره به توافق هسته‌ای ندارد و از تمامی توانایی‌های لازم برای جلوگیری از فروش تسلیحات متعارف به ایران برخوردار است.

ایالات متحده می‌گوید ایران بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان است. پرزیدنت ترامپ پیشتر همه تحریم‌های هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی را برگرداند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG