لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۳

دیدگاه| شرکت‌های نفتی به اروپا بی‌اعتنایی می‌کنند تا با ترامپ بر سر ایران همراهی کنند


گزارشی از مارتینا بِت در دیلی اکسپرس

پتریک پویان، مدیر اجرایی «توتال»، این هفته گفت شرکت نفتی فرانسوی تحت مدیریت او به تلاش های اتحادیه اروپا برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران نخواهد پیوست. پویان در کنفرانسی در روسیه تصریح کرد: «ما نمی توانیم خطر محروم شدن از استفاده از سیستم مالی آمریکا را متحمل شویم.»

با وجود تلاش دولت های اروپایی، بسیاری از شرکت های بزرگ ایران را ترک کرده اند.

یک سخنگوی شرکت نفتی «اِنی» در ایتالیا می گوید: «ما هیچ حضوری در ایران نداریم و قراردادهای تجاری مان به طور طبیعی در آبان ماه منقضی می شود. ما به طور کامل به تمام تحریم ها و مقررات جامعه بین المللی عمل می کنیم.»

پالایشگاه نفتی «سِپسا» در اسپانیا که ۱۳ درصد نفت مصرفی اش را از ایران تهیه می کند، اعلام کرده است آخرین خرید آن شرکت از تهران یک نفتکش با ظرفیت یک میلیون بشکه در نیمه اکتبر خواهد بود.

یک مدیر صنعت نفت می گوید: «تمام شرکت های نفتی فارغ از اقدامات اروپا ابتدا به فکر سهامدارانشان هستند. هیچ کس حاضر نیست خطر نقض تحریم های آمریکا را به جان بخرد.»

ایران در اوایل تابستان روزانه ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت صادر می کرد که تقریبا ۳ درصد مصرف روزانه نفت در جهان است.

صادرات نفتی ایران در ماه سپتامبر به زیر ۲ میلیون بشکه در روز تقلیل پیدا کرده است.

مسئول انرژی اتحادیه اروپا شنبه گذشته تلاش کرد به ایران نسبت به ادامه تعهد به حفظ برجام اطمینان خاطر بدهد.

میگوئل آریاس کانته در بازدیدی از تهران حامل پیامی بود و ادعا کرد ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا که پیشتر بزرگترین وارد کننده نفت ایران بودند، به ارتقاء تجارت با ایران امیدوارند: «ما پیامی برای دوستان ایرانی مان داشتیم که تا آن ها به توافق هسته ای پایبند باشند اروپایی ها به تعهداتشان عمل خواهند کرد و آن ها همین را گفتند.»

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG