لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۹

۱۰۰ روز مانده به مهلت برگزیت: شاید بریتانیا بدون توافقنامه از اروپا خارج شود


اتحادیه اروپا و سرمایه گذاران در حال برنامه ریزی روی این مسئله هستند که امکان دارد بریتانیا از اتحادیه بدون دستیابی به یک توافق خارج شود بی آنکه در این باره به توافق با اتحادیه دست یافته باشد.

به گزارش رویترز، چنان دورنمائی برای سرمایه گذاران و شرکتهای بزرگ به صورت یک کابوس درآمده با در نظر گرفتن این مخاطره که خروج بدان صورت، موجب یک تکان بزرگ به اقتصاد اروپا خواهد شد.

در این مورد سه راه پیش پای ترزا می، نخست وزیر بریتانیا وجود دارد:

توافق در دقیقۀ آخر، خروج بدون توافق با اتحادیه و متوقف کردن روند خروج.

با خروج بدون توافق یعنی در ساعت ۲۳ بامداد ۲۹ ماه مارس به وقت گرینویچ، ارتباط پنجمین اقتصاد بزرگ جهان با اتحادیه اروپا قطع می شود. چنان موردی به گفته مارک کارنی رئیس «بانک انگلستان»، می تواند شوکی بزرگ همانند شوک چهار برابر شدن قیمت جهانی نفت در دهه ۱۹۷۰ به اقتصاد وارد سازد.

ترزا می هنوز مشکلات زیادی دارد. او ابتدا باید پارلمان دستخوش تفرقه را با توافقی که ماه پیش با اتحادیه اروپا امضا کرد، با خود همراه سازد.

اما پارلمان در این باره چندان با نخست وزیر همراهی ندارد و این امکان وجود دارد که هشدار نخست وزیر در باره خروج از اتحادیه بدون توافق عملی شود و ارتباط بریتانیا با بزرگ ترین شریک تجاری قطع شود.

اتحادیه اعلام کرده در چنان صورتی برای ترافیک هوائی بریتانیا مشکلی ایجاد نخواهد کرد، رابطه مالی و تجاری به صورتی دیگربرقرار خواهد ماند و به حق شهروندان بریتانیائی در اقامت در کشورهای عضو احترام خواهد گذاشت.

اما از حرکت کامیونهای حامل کالا از بریتانیا به اتحادیه جلوگیری خواهد شد؛ ورود دام زنده منوط به بازرسی در مرزمی شود و گذرنامه افرادی که بخواهند از بریتانیا با سگ و گربه وارد کشورها ی عضو شوند معتبر نخواهد بود.

در صورت خروج بدون توافق، رابطه بازرگانی این کشور با اتحادیه در چارچوب سازمان تجارت جهانی انجام خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG