لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۴

امضا پیمان کنترل بودجه در اروپا


امضا پیمان کنترل بودجه در اروپا
امضا پیمان کنترل بودجه در اروپا

رهبران اتحادیه اروپا روز جمعه پیمانی در بروکسل امضا کردند که از دولتهای عضو می خواهد بودجه های خود را متوازن سازند یا آماده مواجهه با تحریمهایی شوند که اعمال خواهد شد.
این پیمان جدیدترین پاسخ رهبران اتحادیه به منظور مهار بحران دوساله مالی برخی از کشورهای اروپایی است. این بحران تاکنون باعث شده است یونان، ایرلند و پرتغال برای جلوگیری از ورشکستگی درصدد دریافت کمکهای خارجی برآیند.
این پیمان را ۲۵ کشور عضو امضا کردند. دو عضو دیگر اتحادیه اروپا، بریتانیا و جمهوری چک به این پیمان رای ندادند.
پیمان جدید برای آن که اجرایی شود، باید به تصویب دست کم ۱۲ کشور از ۱۷ کشور حوزه یورو برسد.
هرمان ون رومپوی رییس شورای اروپا گفت این پیمان ضمن «بازگرداندن اعتماد» به حوزه یورو، از بحران مالی دیگری جلوگیری خواهد کرد، و به رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال، منجر خواهد شد.
آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، که رهبری کوشش برای وضع کنترلهای سخت تر بر بودجه کشورهای حوزه یورو را بر عهده دارد، این پیمان را شالوده ای مهم برای ایجاد یک اروپای متحد تر توصیف کرد.
نخست وزیر دانمارک گفت هرچند تمام جزییات مربوط به برنامه نجات مالی ۱۷۲ میلیارد دلاری یونان روشن نشده، اما این پیمان نقطه عطفی در برخورد با گسترش بدهیهای قاره است.
نرخ بیکاری در حوزه یورو در ماه ژانویه به ۷/۱۰ درصد رسید، و اتحادیه اروپا پیش بینی می کند اقتصاد این حوزه امسال با رکود ملایمی روبرو باشد.

XS
SM
MD
LG