لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۳

تدابیر ویژه امنیتی برای کنترل سفرهای بدون ویزا به اتحادیه اروپا


کنترل لوازم مسافران ورودی به فرانسه توسط ماموران امنیتی در فرودگاه شارل دو گل پاریس - آرشیو
کنترل لوازم مسافران ورودی به فرانسه توسط ماموران امنیتی در فرودگاه شارل دو گل پاریس - آرشیو

اتحادیه اروپا روز چهارشنبه، در اقدامی برای مقابله با افراطگرایی، طرح های جدیدی را در ساز و کار کنترل مسافرانی که برای ورود به این اتحادیه نیاز به ویزا ندارند معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مردم ۶۰ کشور جهان، از جمله ایالات متحده، که بدون ویزا می توانند وارد اتحادیه اروپا شوند باید با پرداخت ۵ یورو و پر کردن یک فرم اینترنتی، مجوز یا تاییدیه امنیتی بگیرند.

جولیان کینگ کمیسیونر امنیتی اتحادیه اروپا در همین زمینه گفت که «با ردگیری و شناسایی افراد مشکل‌دار و جلوگیری از آمدن آنها، ما قادر خواهیم بود امنیت داخلی اروپا را ارتقا دهیم.»

بنا بر اعلام کمیسیون اروپا، پر کردن فرم اینترنتی بیشتر از ۱۰ دقیقه وقت مسافران را نمی‌گیرد، اعتبار آن ۵ سال است و برای سفرهای مکرر به اتحادیه اروپا قابل استفاده خواهد بود.

بیشتر متقاضیان بلافاصله می‌توانند تاییدیه امنیتی را اخذ کنند، اما بررسی پیشینه برخی دیگر شاید تا ۷۲ ساعت طول بکشد.

ایالات متحده نیز پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ اقدام مشابهی را انجام داد. امری که اتحادیه اروپا پیشتر از آن انتقاد کرده بود و می‌گفت به گونه ای باز گرداندن سیستم ویزا برای مسافران است.

با این حال حملات تروریستی سال گذشته در اروپا، به ویژه در پاریس و بروکسل که در مجموع ۱۶۲ نفر جان خود را از دست دادند، اروپایی را هم وادار به تقویت سیستم‌های امنیتی ورود به اتحادیه اروپا کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG