لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۳

اتحادیه اروپا به تصمیم پرزیدنت ترامپ برای ممنوعیت مسافرت به آمریکا واکنش نشان داد


اتحادیه اروپا به ممنوعیت جدید اعمال شده برای مسافرت از اروپا به آمریکا با هدف جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، واکنش نشان داد و به شدت از آن انتقاد کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، شامگاه چهارشنبه ۲۱ اسفند اعلام کرد که سفر از مبدا کشورهای اروپایی، غیر از بریتانیا، به مقصد ایالات متحده به مدت ۳۰ روز به حالت تعلیق درخواهند آمدند.

وی در یک نطق تلویزیونی درباره شیوع ویروس جدید کرونا، کووید۱۹، از ناکامی اتحادیه اروپا در اتخاذ تدابیر پیشگیرانه مناسب در مواجهه با این ویروس گفت که این محدودیت مسافرتی از نیمه شب جمعه اجرا می‌شود.

شارل میشل، رئیس شورای اروپا، و اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، در بیانیه مشترکی تاکید کردند که همه‌گیری جهانی ویروس کرونا یک «بحران جهانی» است که محدود به یک قاره خاص نیست و لازمه مقابله با آن همکاری، و نه اقدامات یک‌جانبه‌ است.

این دو رهبر اروپایی در بیانه خود ضمن رد تصمیم پرزیدنت ترامپ، افزوده‌اند که تصمیم آمریکا برای اعمال محدودیت سفر، بدون مشورت با طرف های اروپایی و به طور یکجانبه گرفته شده است.

شارل میشل و اورزولا فن در لاین همچنین گفته‌اند با توجه به اقدامات سراسری ایتالیا در ارتباط با مقابله با شیوع کرونا، این نظر رئیس جمهوری آمریکا که اتحادیه اروپا برای مقابله با این بیماری اقدامات کافی نکرده، مورد تایید نیست.

براساس آمار رسمی تا چهارشنبه شب، ۱۳۱۳ نفر در ایالات متحده به کرونا مبتلا و ۳۸ نفر جان باخته‌اند.

پرزیدنت ترامپ در نطق خود خاطرنشان کرد که شهروندان آمریکایی از این محدودیت سفر مستثنی خواهند بود. وی افزود: «محدودیت اعمال شده بسته به شرایط و تغییرات احتمالی، اصلاح و به روز خواهد شد.»

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به این که سازمان بهداشت جهانی رسما اعلام کرده است گستره شیوع ویروس جدید کرونا در سطح «همه‌گیری جهانی» است، گفت: «ما با متحدان خود در تماس نزدیک هستیم.»

پرزیدنت ترامپ بار دیگر تاکید کرد که خطر ویروس جدید کرونا برای مردم آمریکا در حال حاضر بسیار پائین است، با این حال اتخاذ تدابیر پیشگیرانه و احتیاطی امروز، برای فردای مردم آمریکا ضروری است.

وی افزود: «ما اوضاع در چین و کره جنوبی را از نزدیک دنبال می‌کنیم، و در صورتی که شرایط تغییر کند، محدودیت‌هایی را که از قبل در مورد آنها اعمال کرده‌ایم را مورد ارزیابی مجدد قرار خواهیم داد.»

✅ اینفوگرافیک | مقایسه تعداد مبتلایان و جان‌باختگان بر اثر کرونا در کشورها. آمار تا چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸ است
✅ اینفوگرافیک | مقایسه تعداد مبتلایان و جان‌باختگان بر اثر کرونا در کشورها. آمار تا چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸ است

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG